A DHS – Homeland Security (Nemzetbiztonsági Minisztérium) – szeptember közepén adta ki a legújabb jelentését az Amerikai Egyesült Államokat veszélyeztető fenyegetettségekről, melynek élén az illegális kábítószerek állnak, és csak ezután következik a terrorizmus, és a választásokat kísérő kibertámadások.
A Nemzetbiztonsági Minisztérium szerint 2024-ben azért az illegális kábítószerek jelentik az egyik legnagyobb nemzetbiztonsági fenyegetést, mert a túladagolások miatti halálesetek száma 2023-dban meghaladta a 100.000 főt.
A szeptember közepén közzétett jelentése szerint a DHS arra számít, hogy a Mexikóban előállított és az Egyesült Államokban értékesített illegális drogok továbbra is több amerikait fognak megölni, mint bármely más fenyegetés.
„Míg bár a terroristák tartós fenyegetést jelentenek az USA-ra nézve, a kábítószerek sokkal több embert ölnek meg és okoznak kárt az Egyesült Államokban évente” – áll a jelentésben.
Az elmúlt évben a csempészek hozzájárultak ahhoz, hogy a fentanil – egy már önmagában is halálos kábítószer – halálos kimenetelű keverékei kerültek forgalomba, és a túladagolás miatti halálesetek számának növekedéséhez vezettek az Egyesült Államokban – közölte a DHS. A jelentés szerint 2024-ben várhatóan a fentanil marad a kábítószerrel összefüggő halálesetek vezető oka az Egyesült Államokban.
De mit is kell tudni a fentanilról? Egy szintetikus opioid, ami kezdetben kizárólag csak szigorúan szabályozott, legális gyógyszerként volt elérhető, mint az egyik legerősebb – és egyben legveszélyesebb – fájdalomcsillapító a gyógyszerek palettáján, amit elsősorban olyan rákos betegeknek írnak fel fájdalomcsillapítóként, akiknél más opioidokkal szemben már tolerancia alakult ki. És a tompító, bódító hatásának köszönhetően, hamar feltűnt a fentanil tiltott formája is, a gyakran más kábítószerekkel kevert por, melyet könnyen beszerezhető vegyi anyagokból állítanak elő titkos mexikói laborokban, melyet aztán az Egyesült Államokba csempésznek. A mexikói drogkartellek az illegális fentanil előállításához szükséges prekurzor anyagokat vélelmezhetően Kínából szerzik be, majd jellemzően összekeverik más anyagokkal, például szódabikarbónával, keményítővel, vagy éppen cukorral, hogy olyan port hozzanak létre, amelyet el lehet füstölni, vagy folyadékban fel lehet oldani, majd befecskendezni. Az egyesült államokbeli Centers for Disease Control and Prevention (https://www.cdc.gov/) szerint a szer akár 50-szer erősebb, mint a heroin és 100-szor erősebb, mint a morfium. Az anyag különösen veszélyes, mivel a fogyasztói és a halálos dózis között elenyésző a különbség. Ezt a különbséget szabad szemmel megállapítani nem lehet, így a túladagolás veszélye kézenfekvő. A tiszta formában nagyjából két cukorcsomagban lévő mennyiség egy évre elegendő a felhasználó számára. Az – akár egyéb kábítószerrel is kevert – fentanilos tablettából néhány szem is elegendő a végzetes túladagolás kiváltásához. Mint ahogy történt ez nemrég a Crazy Town 49 éves énekesével, Shifty Shellshock-kal is, akinek a kétezres évek egyik legnagyobb slágerét, a Butterfly-t is köszönhetjük.
A jelentés azt is megjegyzi, hogy az illegális kábítószerek hatással vannak az amerikai közösségekre abból a szempontból nézve is, hogy „támogatást nyújtanak az erőszakos bűnözői vállalkozásokhoz, a pénzmosáshoz és a jogállamiságot aláásó korrupcióhoz”.
A Centers for Disease Control and Prevention – Betegségmegelőzési és Járványügyi Központok – előzetes adatai szerint az elmúlt évben több mint 100 000 ember halt meg kábítószer-túladagolás következtében az Egyesült Államokban. A túladagolásos halálesetek körülbelül 75%-a szintetikus opioidok, például fentanil miatt következett be.
A DHS a jelentésében hozzátette, mindent megtesznek, hogy megakadályozzák ezeknek az illegális és veszélyes kábítószereknek a bejutását az országba, így több fentanilt foglaltak le, és több embert tartóztattak le fentanillal kapcsolatos bűncselekmények miatt az elmúlt két évben, mint az előző öt évben összesen.
Forrás:
https://www.wsj.com/articles/what-is-fentanyl-why-sodangerous-opioid-drug-11653677587