A „harcra drogozás” korántsem a jelen problémáját jelenti, már az ókortól kezdve harci eszközként voltak bevetve a kábítószerek a háborúkban. A legelterjedtebb szereket az alábbi listában leírva mutatjuk be.
Captagon
A Captagon nevű kábítószer egy erősen pszichoaktív stimuláns, amely eredetileg katonai és orvosi alkalmazásra készült, de az utóbbi években a feketepiacon is egyre elterjedtebbé vált. A sajtóban harci drogként emlegetett, fenetillin alapú, szintetikus amfetamin típusú stimuláns fáradhatatlanná változtatja a harcosokat, akik legyőzhetetlennek érezve magukat vadul pusztítanak. Gyártása főként Dél-Európában történik, és Törökországon keresztül kerül az Arab-félsziget fogyasztói piacára. Nem csak a szíriai és iraki fronton harcolók (dzsihadisták) között elterjedt, hanem ez az egyik legnépszerűbb kábítószer a Közel-Kelet fiatal, jómódú lakossága körében is. A Captagon gyártása és terjesztése is finanszírozhatja a fegyveres csoportokat és a terrorizmust a területen. Becslések szerint Szaúd-Arábiában a 12 és 22 év közötti droghasználók 40%-a fenetillinfüggő.
A drog hatását a szervezetben teofillinné és amfetaminná metabolizálódva fejti ki. Ez a két metabolit (anyagcseretermék) kombinációja felerősíti a pszichoaktív tulajdonságát a Captagonnak.
Az Egyesült Államokban nem fogadják el az orvosi felhasználását, és a forgalmazása sem engedélyezett. Jelentések szerint az 1980-as évek vége óta jelennek meg hamis Captagon-tabletták Szaúd-Arábiában. Ezeknek a tablettáknak a többsége olyan vegyületeket tartalmazott, amely a fenetillinéhez hasonló hatást vált ki, azonban az összetevői gyakran emberi fogyasztásra sem alkalmasak.
A Captagon nevű gyógyszer eredetileg a fenetillin alapú pszichoaktív anyagok egyikének számított. A serkentőszer hatóanyagát, amely közel hasonló vegyület a ma is használt Adderallhoz, eredetileg a német Degussa AG gyógyszergyár vezette be. A Captagont a 60-as és 70-es években gyakran írták fel depresszió, hiperaktivitás és elhízás elleni kezelések gyógyszerelésére. Az ADHD (figyelemhiányos hiperaktivitási zavar) kezelésére tervezték eredetileg a gyógyszert, de az idők során kiderült, hogy nagyon addiktív és súlyos mellékhatásokat okoz, így hamar betiltották a forgalmazását az előnytelen tulajdonságai miatt. A szer ezután utat tört magának az illegális piacon és a háborús övezetekig jutott el.
A Captagon stimuláns hatását a fenetillin (fenylethylamin) miatt a központi idegrendszeren keresztül fejti ki. Növeli az éberséget és a koncentrációt, továbbá eufóriát és hallucinációkat is okoz. A felhasználóknak fokozott önbizalmat ad és boldogságérzetet kelt. A fáradtság az alvásigénnyel karöltve csökken. A szívfrekvencia, a testhőmérséklet, a légzés és a vérnyomás is emelkedik a használata során. Az étvágy tartós csökkenésével a súly is csökken, ami később alultápláltságot is okozhat. Bár a Captagon hatása rövidtávon vonzó lehet, hosszútávon számos veszélyt hordoz magában. Rendkívül addiktív, a rendszeres használat gyorsan függőséghez vezethet. A leszokás nehéz. A kábítószer használata számos mellékhatást okozhat, például alvászavart, szorongást, pánikrohamokat, idegrendszeri problémákat és depressziót.
A Captagon hosszútávú használata súlyos egészségügyi kockázatokkal járhat, például szívproblémákat, magas vérnyomást és stroke-ot okozhat. Hosszútávon a mentális egészséget is veszélyeztetheti.
Az elmúlt években olyan területeken vált elterjedtté, ahol a háború és a konfliktusok súlyosbítják a drogproblémákat. A Közel-Keleten és más, konfliktusok sújtotta területen a Captagon népszerű drog a harcban résztvevők körében (1,2,3).
Hasis
A hasist az indiai kender (Cannabis sativa) gyantájából állítják elő, hatóanyaga a THC (delta-9-tetrahydrocannabinol) és a CBD (kannabidiol). A marihuánánál potensebb kábítószer. Jellemzően – dohánnyal keverve – cigaretta vagy pipa formájában fogyasztják. Pszichoaktív komponense a THC. Az Arab-félszigeten elterjedt, katonák toborzásához használt szer. Az assassinoktól (jelentése: hasisfogyasztó) rettegtek, a drogot a hitetlenek elleni merényletekben használták, a bérgyilkosok harci szellemét fokozták. Hatását gyorsan fejti ki a vegetatív idegrendszerre, a szerhasználó eufóriát és ellazultságot érez. A szem vörössé válik és a pupilla kitágul, a szívműködés gyorsul, az étvágy nő. A koncentráció csökken, de az érzékek felerősödnek. A használat során szorongás jelentkezik, az időérzék elveszik. Ugyan testi függőség nem alakul ki, de jelentős a pszichés addikció. A túladagolás esetén pánikrohamok jelentkeznek, kézremegés és alvászavar is kialakulhat, a mentális képességek romlanak. A memóriazavar kialakulása gyakori a hosszútávú alkalmazása során (5,6,7).
Pervitin
A második világháború végén a német hadsereg is alkalmazta a „harcra drogozás” módszerét a katonák között. Rájöttek, hogy a szuperkatonák létrehozásához csupán a Pervitin nevű, metamfetamin tartalmú tablettákkal kell tömni a csapataik tagjait, ezzel a kockázatvállalási hajlandóságuk nőtt a katonáknak, de csökkent a fájdalom-, éhség- és szomjúságérzetük. Ezáltal fáradhatatlan, félelmet nem ismerő katonákat kaptak a frontokon. A náci ideológia szerint a kábítószert a személyes gyengeség jelének és az ország erkölcsi hanyatlásának szimbólumának tekintették. Ugyanakkor a metamfetamin kivételes volt: míg más kábítószer használata tiltott volt, ezt csodaszernek tekintették. Az energizáló, önbizalmat is adó tablettát a Temmler-Werke, egy berlini székhelyű gyógyszergyár kezdte el gyártani az 1930-as évek végén Pervitin márkanéven. Hamar kiderült, hogy közel sem kedvező a tabletta fogyasztása. Számos mellékhatásról számoltak be, mint például túlzott izzadás, koncentrációvesztés, szédülés, agresszió, hallucináció és depresszió. Gyakran szívrohamot okozott és rendkívüli függőség társult a hosszútávú alkalmazásához.
Heroin
A heroin az egyik legsúlyosabb mellékhatásokat okozó opioid, intravénásan fogyasztott drog. Könnyű túladagolni, az addikció gyakorlatilag az első adagolás után jelentkezik. A heroin alapanyagának nagy részét Délkelet- és Délnyugat-Ázsiában, Mexikóban és Kolumbiában állítják elő, míg Afganisztán és Pakisztán vezetik a heroinfogyasztók arányának listáját. A vietnámi háborúban is az amerikai katonák között gyakran használt szer volt más drogok mellett. Hosszútávon szívburok- és szívbillentyű-fertőzést, tályogokat, máj- és veseelégtelenséget, tüdőgyulladást, szexuális diszfunkciót okoz. Az injekciós droghasználók pedig HIV- és hepatitis-fertőzések kockázatának vannak kitéve. Az adalékanyagok (mint a cukor, keményítő vagy tejpor) eltömik a tüdőhöz, májhoz, vesékhez, agyhoz vezető ereket, ezzel maradandó károsodást okozva. A túladagolásnál a légzés lassulása vagy leállása miatt bekövetkező halál a leggyakoribb. Az agyba jutó oxigén mennyisége csökken, hypoxiás állapotba kerül a felhasználó. A hypoxia kómát és maradandó agykárosodást okoz (4,8,9,10).
Mindent összegezve elmondható, hogy a történelem során a háborúk és a droghasználat karöltve jártak egymás mellett, számos egészségügyi és társadalmi problémát okozva ezzel.
Felhasznált irodalom
- Mohaddes Ardabili H, Akbari A, Rafei P, Butner JL, Khan R, Khazaal Y, Arab AZ, Qazizada MR, Al-Ansari B, Baldacchino AM. Tramadol, captagon and khat use in the Eastern Mediterranean Region: opening Pandora’s box. BJPsych Int. 2022 Aug;19(3):58-62. doi: 10.1192/bji.2021.53.
- Wu, N., Feng, Z., He, X. et al. Insight of Captagon Abuse by Chemogenomics Knowledgebase-guided Systems Pharmacology Target Mapping Analyses. Sci Rep 9, 2268 (2019). https://doi.org/10.1038/s41598-018-35449-6
- AL-Imam, A., Santacroce, R., Roman-Urrestarazu, A., Chilcott, R., Bersani, G., Martinotti, G., & Corazza, O. (2016). Captagon: use and trade in the Middle East. Human Psychopharmacology: Clinical and Experimental, 32(3), e2548. doi:10.1002/hup.2548
- Stephen Snelders, Toine Pieters, Speed in the Third Reich: Metamphetamine (Pervitin) Use and a Drug History From Below, Social History of Medicine, Volume 24, Issue 3, December 2011, Pages 686–699, https://doi.org/10.1093/shm/hkq101
- Tabea Schoeler & Sagnik Bhattacharyya (2013) The effect of cannabis use on memory function: an update, Substance Abuse and Rehabilitation, 4:, 11-27, DOI: 10.2147/SAR.S25869
- Demetrovics Zs. (2002). Jelentés a Magyarországi kábítószerhelyzetről
- Martin-Santos, R., A. Crippa, J., Batalla, A., Bhattacharyya, S., McGuire, P. (2012). Acute Effects of a Single, Oral dose of d9-tetrahydrocannabinol (THC) and Cannabidiol (CBD) Administration in Healthy Volunteers. Current Pharmaceutical Design, 18(32), 4966–4979. doi:10.2174/138161212802884780
- TIME- How Methamphetamine Became a Key Part of Nazi Military Strategy https://time.com/5752114/nazi-military-drugs/
- Qiu Y, Jiang G, Su H, et al. Progressive white matter microstructure damage in male chronic heroin dependent individuals: a DTI and TBSS study. PloS One. 2013;8(5):e63212. doi:10.1371/journal.pone.0063212.
- Cicero TJ, Ellis MS, Kasper ZA. Increased use of heroin as an initiating opioid of abuse. Addict Behav. 2017 Nov;74:63-66. doi: 10.1016/j.addbeh.2017.05.030. Epub 2017 May 23. PubMed PMID: 28582659. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28582659