Prof. Dr. Haller József neurobiológus, az MTA doktora a kannabiszfogyasztás és a depresszió kapcsolatáról tartott előadást a Drogkutatás 2021 című konferencián. Az előadás a megújult Interdiszciplináris Drogszemlében megjelent összefoglaló tanulmány eredményeit ismertette, mely a Drogkutató Intézet első tudományos produktuma. A publikáció Dr. Szabó Írisz, Humli Viktória, Baráth Noémi Emőke, Erdős Ákos, Raffai Gellért és Prof. Dr. Haller József közös munkája.
A szerzők az irodalomkutatás során arra a kérdésre keresték a választ: van-e kapcsolat a kannabiszfogyasztás és a depresszió között? A kérdés tudományos igényű vizsgálata azért rendkívül fontos, mert a kannabisz legalizálásának egyik fő indoka a depressziós tünetekre gyakorolt gyógyító hatásában keresendő. Haller professzor úr az előadását a marihuána hatásainak ismertetésével kezdte, melyek ellentétesek a depresszió két legfontosabb ismertetőjével, a lehangoltsággal és az érdektelenséggel. Ennek alapján logikus a következtetés a gyógyászati felhasználás tekintetében. A marihuána használata depresszió kezelésére nem újkeletű dolog, már az időszámításunk előtti 1500-as években is próbálkoztak vele. A XIX. században Nagy-Britannia királynője, Viktória maga is depresszióban szenvedett, amelyet marihuánával próbáltak kezelni. A kutatók feltették azonban a kérdést: a múlt vajon igazolja a jelent?
Napjainkban annyira aktuális a kannabisz gyógyászati felhasználásának kérdésköre, hogy az elmúlt 5 évben több kutatás született a témában, mint az azt megelőző időszakban összesen. Sőt, az orvosi kannabisz fogalma is az elmúlt 5 évben terjedt el a tudományos szférában. Ennek alapján az irodalomkutatásban az elmúlt 5 év vizsgálatainak eredményét összegezték a szerzők. Összesen 115 felfedező tanulmányt tekintettek át, mely anyag több, mint 300 ezer fős mintát foglal magában.