Bár a délkelet-ázsiai régióban Malajzia szigorú büntetéseket szab ki a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekményeket elkövető személyekre, az országban mégis dekriminalizálhatják a kis mennyiségű tiltott kábítószer birtoklását és fogyasztását. A törvényjavaslat értelmében azokat, akiknél kis mennyiségű illegális anyagot találnak, nem vonnák büntetőeljárás alá, hanem drogrehabilitációs központokba küldenék kezelésre.
Malajzia törvényt kíván bevezetni a kis mennyiségű tiltott kábítószer birtoklásának és fogyasztásának dekriminalizálására. A maláj belügyminisztérium a tervezetet állítólag azzal indokolja, hogy csökkenteni kell az ország börtöneinek a túlzsúfoltságát.
Malajzia az illegális kábítószerek egyik legfontosabb tranzitpontjának számít. 2022-ben közel 30.000 embert tartóztattak le különböző kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények miatt, akiknek nagy része kábítószerfüggő volt.
A törvényjavaslat értelmében azokat, akiknél kis mennyiségű illegális anyagot találnak, nem vonnák büntetőeljárás alá, hanem drogrehabilitációs központokba küldenék kezelésre. A javaslat szerint azok esetében, akiknél kis mennyiségű kábítószert találnak, akár birtoklásról, akár használatról van szó, nem tekintenék rendszeres kábítószerrel kapcsolatos bűncselekménynek.
Ez a lépés a legutóbbi az Anwar Ibrahim miniszterelnök kormánya által folytatott büntetőjogi reformok sorában, amely idén eltörölte a kötelező halálbüntetést és az életfogytiglani börtönbüntetést.
Malajzia sok délkelet-ázsiai szomszédjához hasonlóan szigorú büntetéseket szab ki a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekményekre. A múlt hónapban elfogadott reformok értelmében bár megtartotta a kábítószer-kereskedelemért kiszabható halálbüntetést, de ezentúl nem lesz kötelező, és a bírák dönthetnek arról, hogy kiszabják-e a legsúlyosabb büntetést az elítélt elkövetőkre, vagy sem.
Az új törvényről szóló javaslat várhatóan idén júliusban kerül a kabinet elé jóváhagyásra. Ha támogatják, a törvénytervezetet még ebben az évben a parlament elé is beterjesztik.