Annak ellenére, hogy a német koalíciós kormány már megválasztása előtt egyértelműen kiállt a marihuána legalizáció mellett, majd többször, hivatalosan is kifejezte és megerősítette ezzel kapcsolatos szándékát, még sincs egyszerű helyzetben. Az utóbbi években a kannabisz sok országban dekriminalizált lett, tehát a magáncélú, rekreációs fogyasztása nem számít bűncselekménynek, maga a legalizáció – a teljeskörű kereskedelmi, termesztési, fogyasztási szabadság – továbbra is vitatott, merész lépésnek tűnik.
Ahogyan azt a Magyar Drogfigyelő című folyóiratunk szeptemberi számának Összefoglaló a németországi marihuána legalizációs törekvésekről című cikkében is vizsgáltuk még Németországon belül sem minden irányból támogatott és üdvözölt a lépés. Daniela Ludwig a jelenleg még megbízását töltő szövetségi kábítószer-biztos a marihuána okozta pszichózisra, más pszichés- és egészségügyi károsodás veszélyére hívta fel a kormány figyelmét. A legalizáció átgondolását szorgalmazó érveit felsorolva kitért a bódultságból fakadó munkahelyi és közlekedési balesetek fokozott kockázatára, illetve a krónikus szerhasználatból fakadó közegészségügyi veszélyekre (légúti megbetegedések, hererák).
A németországi koalíciós kormány eheti bejelentésében nyilvánosságra hozta a kannabisz legalizációjának sarokpontjait. A német sajtóban több helyen olvashatjuk, hogy a német gyógyszerészek kábítószer-bizottsága felszólalt, hogy felhívja a figyelmet a kannabiszhasználat egészségügyi kockázataira. Ennek külön oka, hogy a tervezet alapján a gyógyszertárakban is lehetne rekreációs kannabiszt vásárolni, ami ütközik a patikusok egészségvédelemre irányuló hivatásával.
A törvényjavaslattal kapcsolatos aggályokat fogalmazott meg Bernhard Sidenath, a CSU parlamenti képviselőcsoport egészségügyi szóvivője is, mely a fiatalkori szerhasználat mellett a feketepiaccal kapcsolatosak. Szerinte a személyenként birtokolható, kormány által meghatározott mennyiség sok, ráadásul a kannabisz otthoni termesztése pozitív hatással lesz a feketepiaci kereskedelmre.
A belügyi vitákon felül, pedig még mindig nem lehet tudni, hogy a teljes törvénytervezet elkészülte után az EU hogyan ítél majd az egész Európában legliberálisabbra tervezett legalizációról. A német kormány a jogalkotási folyamat előtt szeretné tisztázni, hogy projektjük összeegyeztethető-e az uniós joggal, ezért előzetes vizsgálatot kérnek az EU Bizottságtól. Ha azonban a Bizottság elutasítja a javaslatukat, az akár a legalizációs törekvés végét is jelentheti, mivel az Uniós szabályozás ellenében a német kormány nem tudja bevezetni a tervezett változtatásokat.
Tehát az október 26-án közölt szabályozási tervezet még nem tekinthető véglegesnek, a részletes kidolgozás és jogalkotási folyamat során még változhat, így Burkhard Bienert a szövetségi kábítószer-biztos és Karl Lauterbach egészségügyi miniszter a jelenlegi állás szerint 2024-es az évet látja reálisnak.