Drognapló sorozatunkban olyan személyekkel készítünk interjút, akik valamilyen módon érintettek a szerhasználattal kapcsolatban. Következő írásunkban Papp Ákos történetét olvashatjátok, akit „Függőképek és történetek” című sorozatunkból már ismerhettek. Ákos kicsit rendhagyó módon több oldalról is érintett a függőségek világában. Hogyan lehet szakemberként, íróként és fotósként beépíteni a saját élményű tapasztalatokat a mindennapokba? Interjúnk első része következik.
Kérlek mutatkozz be egy kicsit az olvasóknak, mi a te történeted a függőséggel kapcsolatban?
Érintett vagyok benne, mélyen. Fiatalkorom óta jelen volt az életemben az alkohol, később a gyógyszerek, és volt időszak, amikor „fűvel” is próbálkoztam. Ez a viszonyunk, míg élek, meg fog maradni, annyi különbséggel, hogy már jó néhány éve egyáltalán nem használom ezeket a szereket. De volt egy hosszú önpusztító időszakom, amit végül szakemberek, de leginkább a felépülő anonim közösség segítségével sikerült lezárnom. Ennek köszönhetően, már több mint 7 éve élek tiszta, józan életet, de úgy vélem ez a felépülési folyamat életem végéig tart. Ma is foglalkozom magammal, és rendszeresen látogatok önsegítő csoportokat. Ami talán érdekes, hogy már korán kialakult bennem egy önsegítő törekvés, ami miatt a szakmám választottam. Ennek köszönhetően most már úgy tudok dolgozni ebben, hogy van egy felépülési tapasztalatom és élményem. Nagyon sok embert láttam a környezetemben felépülni, elpusztulni, lemaradni. Ez a dolog foglalkoztat engem, tulajdonképpen ez az életem. Nem szűkíteném le a függőséget csak drogra, alkoholra vagy szerencsejátékra, mert mindenki életében van valami, ami akadályozza. Akár munka, akár egy kapcsolat, akár a szex – szerintem mindenki érintett. Ha ő maga nem is annyira, akkor valamelyik hozzátartozója lehet érintett. Ha most megkérnek, hogy mutatkozzak be, magamat leginkább az érzéseim és a képességeim mentén pozícionálom, és ebből következik, hogy mi a munkám. Tehát Papp Ákosnak része ez a fajta munka, nem pedig a munkának része Papp Ákos. Törekszem a hitelességre, az őszinteségre, és az egyszerűbb megoldásokat keresem.
Végzettséged szerint szociális munkás és szociálpolitikus vagy, illetve pszichodráma vezető. Engem nagyon érdekelne, hogyan tudod beépíteni az átélt tapasztalataidat ezekbe a segítő tevékenységekbe?
Akkor mégis mondok magamról néhány tényszerű dolgot, így talán érthetőbbé válik majd a válasz. Közel 30 éve dolgozom szociális és mentálhigiéné területen. Kijártam a ranglétrát, szociális asszisztensből lettem szociális munkás, majd néhány évig egy szociális-egészségügyi intézményt vezettem. Emellett főiskolán oktattam és önismereti csoportokat, tréninget, továbbképzéseket tartottam. Részt vettem szakmai anyagok készítésében, kutatásban, több pályázati programnak voltam közreműködője, néhányat vezettem is. Jelenleg a Százlátó üveg Alapítvány menedzsmenti munkája mellett, több más civil, vagy egészségügyi szervezettel dolgozom, tanácsadást végzek addiktológiai és pszichiátriai területen és szupervíziós csoportokat tartok. 2015-től a Magyar Református Egyház Drogmissziója „Tisztás” című rádióműsorát vezetem dr. Ágoston-Kostyál Csilla pszichológussal. Aktív korszakom utolsó szakaszában, volt néhány év, amikor az állapotom nem tette lehetővé a felelősségteljes munkát, nem is próbálkoztam vele, gyakorlatilag átkerültem a másik oldalra, ahol a kliensek vannak. Keserves időszak volt, de túl vagyok rajta. Ez a közel 30 év segítőmunka, vegyítve függőséggel, felépüléssel, rendkívül sok tapasztalatot adott, amit kamatoztatok jócskán. Ma már merem magamat és szakmai álláspontomat is vállalni, minden esendőségemmel, törékenységemmel együtt.
Érdekes módon, amikor volt egy fotókiállításom 2 évvel ezelőtt, nagyon sok segítő szakmájú ember keresett meg: szociális munkások, pszichológusok, akik maguk is bajban voltak. Én azokon a helyeken tudok jól működni, ahol a szakmai tudásom mellé be tudom vinni a tapasztalataimat, mint felépülő függő. Nekem szociális munkásként fontos az, hogy amikor belevágunk egy projektbe, vagy leülök valakivel beszélgetni, integrálni tudjam azokat az élményeimet is, amiket a másik oldalon szereztem. Úgy érzem, ezek árnyaltabbá teszik a képet. A látásmódomon rengeteget javított, amit megéltem. Bizonyos dolgokat elvett, például a szakmai sablon szövegeket, régen mindig toltam egy „blablablát”, mostanság igyekszem a lényegre térni. Ha leülök egy emberrel beszélgetni, néhány mondat után kiderül az, hogy ő hol tart a függőségével. Régen azért több idő kellett, most jobbak ezek az intuíciók, ráérzések a részemről. Számomra elsődleges szempont, hogy kapcsolatban maradjak a klienssel, hiszen csak úgy van esély arra, hogy valamilyen irányban tudom őt segíteni. Ezért nem szoktam nagyon nagy elvárásokat kitűzni eleinte. Természetesen a határokat, kereteket be szoktam tartatni, de olyanokat kérek, amikről úgy érzem, meg tudja csinálni. A segítő szakmában dolgozó embereknek egyébként nagyon fontos, hogy ők maguk hogyan állnak a függőséggel. Nagyon sok szociális munkás keresett meg, hogy a családjában, baráti körében fennáll ez a probléma, vagy éppen saját maga küzd vele és tehetetlenséget érez. Én úgy gondolom, ezzel muszáj foglalkozni, hiszen a tisztán látás elengedhetetlen a munkához. Azt látom, hogy a hajléktalanokat ellátó intézményekben nincsen kultúrája annak, hogy beszélni kell a hasonló problémákról, pedig nagyon fontos lenne.