Törvényi szabályozás
Az EU dohánytermékekre vonatkozó irányelvét 2014-ben fogadták el (2014/40/EU Irányelv, 2014. április 3.). Az ízesített cigarettákat és egyéb dohánytermékeket itthon már 2016-ban betiltották, de a 3 százaléknál nagyobb piaci részesedésű termékek, mint a mentolos cigaretták, 2020 májusáig haladékot élveztek. A 2016-os a tiltás nem vonatkozott a szivarra, a szivarkára, illetve a pipadohányra, 2022 januárjában lépett életbe a 39/2013. (II. 14.) Korm. rendelet 4/A paragrafusa.
A dohánytermékek előállításáról, forgalomba hozataláról és ellenőrzéséről, a kombinált figyelmeztetésekről, valamint az egészségvédelmi bírság alkalmazásának részletes szabályairól szóló 39/2013. (II. 14.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) 4/A. § (1) bekezdése szerint, -mely generális és európai uniós szinten harmonizált -főszabály: „A jellegzetes ízesítésű dohánytermékek forgalomba hozatala tilos, ide nem értve a dohánytermékek előállításához nélkülözhetetlen adalékanyagok – például az érlelési folyamat során elveszett cukortartalmat pótló cukor – használatát, ha az adalékanyagok nem eredményeznek jellegzetes ízesítésű terméket, és nem növelik jelentős vagy mérhető módon a dohánytermék függőséget okozó hatását, toxicitását, továbbá az el nem égett formában rákkeltő, mutagén vagy reprodukciót károsító tulajdonságait (a továbbiakban: CMR tulajdonság).”
Ezt egészíti ki továbbá ugyanezen szakasz „ (2) és (3) bekezdése: „Tilos az alkotóelemeikben – így a szűrőben, a papírban, a csomagolásban, a kapszulában, illetve az érintett dohánytermék illatát vagy ízét vagy füstintenzitásának megváltoztatását lehetővé tevő minden technikai megoldásban – ízesítést tartalmazó dohánytermékek forgalomba hozatala.
(3) A szűrő, a papír és a kapszula nem tartalmazhat dohányt vagy nikotint.”
Lényeges szempont, hogy a fentiek szerinti ízesítési tilalom jelenleg a cigarettára és a cigarettadohányra terjed ki. A pontosság kedvéért megjegyzendő, hogy a Korm. rendelet más joghelye az elektronikus cigaretták és utántöltő flakonok kapcsán is ízesítési tilalomról rendelkezik.
A Korm. rendelet 21/A. §: „(18) A 4/A. § (2) bekezdésében, valamint a 21/A. § (5) bekezdésében foglaltak maradéktalan érvényesülése érdekében 2017. május 20-át követően tilos az olyan szűrő, cigarettahüvely vagy más összetevő forgalmazása, amely kapszulát vagy más olyan megoldást tartalmaz, amellyel a fogyasztó a dohánytermékhez ízesítést adhat hozzá vagy adagolhat, függetlenül attól, hogy ezen összetevőkből és a dohány valamilyen formájából a dohányterméket a fogyasztó végső soron maga állíthatja elő.”
Az aromagolyók potenciálisan alkalmasak arra, illetve a gyártói szándék is arra terjed ki, hogy az ízesítési tilalom alá eső dohánytermékből utólag, a fogyasztó saját maga egy ízesített dohányterméket állítson elő.
Az aromagolyók kapcsán felmerül továbbá a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről szóló 2012. évi CXXXIV. törvény (a továbbiakban: Fdvtv.) rendelkezéseinek a megsértése is. Ezeket a termékeket dohánytermék-kiskereskedelmi engedély nélkül, új dohánytermék-kategória kiegészítő termékét értékesítik és az Fdvtv. 3.§ (1) bekezdés 15) pontjában foglalt jogosulatlan dohánytermék kiskereskedelem tényállási elemét teljes egészében kimerítik az alábbiak miatt:
„15. jogosulatlan dohánytermék kiskereskedelem: az 1. § (1) bekezdés szerinti termékek e törvény szerinti dohánytermék-kiskereskedelmi tevékenység folytatására jogosító engedély nélküli vagy a 10. § (1) bekezdés szerinti feljogosítás hiányában történő értékesítése; továbbá olyan termék értékesítése, amelynek a dohánytermékek előállításáról, forgalomba hozataláról és ellenőrzéséről, a kombinált figyelmeztetésekről, valamint az egészségvédelmi bírság alkalmazásának részletes szabályairól szóló kormányrendelet alapján, Magyarországon történő forgalomba hozatala tilos.”
A nemdohányzók védelméről és a dohánytermékek fogyasztásának, forgalmazásának egyes szabályairól szóló 1999. évi XLII. törvény (a továbbiakban: Nvt.) 1.§ :
„w) új dohánytermék-kategóriák kiegészítő terméke: olyan áru, amely az új dohánytermék-kategóriák fogyasztását közvetlen módon elősegíti, így különösen a fogyasztáshoz szükséges kiegészítő eszköz, továbbá az új dohánytermék-kategóriák használatához, tárolásához, karbantartásához, működtetéséhez kapcsolódó termékek (tartozék, alkatrész)”