Az utóbbi időben egyre többet foglalkozik a tudományos világ a kannabiszfogyasztás és az agyi szélütés, másnéven stroke előfordulásának gyakoriságával. A fiatalok között egyre nagyobb mértéket ölt a stroke előfordulása és társadalmi érdek a lehetséges okok feltárása. Több kutatásból is kiderül, hogy összefüggés fedezhető fel a kannabiszfogyasztás és a stroke előfordulása között. A vizsgálatok alapján úgy tűnik, hogy a marihuána gyakori fogyasztása a stroke kockázati tényezői közé sorolandó. Ennek számos feltételezhető oka lehet, így cikkünkben ezeket járjuk körül.
A kannabisz vagy másnéven marihuána a legelterjedtebb drog a világon, amit rekreációs vagy orvosi célból egyaránt fogyasztanak. Négy főbb fajt tartanak számon, amiket fogyasztási célból termesztenek: Cannabis sativa, indica, rudealis és hybrid. Ezek közül a sativa az, amit a leggyakrabban használnak magas pszichoaktív Δ-9-tetrahidrokannabinol (THC) tartalma miatt. A növényben található THC szint változását az utóbbi években több tanulmányban is vizsgálták és a kannabidiol (CBD) szint rovására folyamatos emelkedő tendenciát mutat a világon mindenhol. A THC szint ilyen fokú emelkedése egészségügyi veszéllyel járhat a szerhasználók számára, főleg azok esetében, akik valamilyen módon fogékonyabbak a káros hatásaira.
A múlt évtizedben 40 százalékos emelkedés volt megfigyelhető a fiatalkorban elszenvedett stroke-os esetek számában a világon. Az, hogy feltárjuk ennek okait társadalmi érdek, hiszen a stroke hosszú távú egészségügyi következményekkel járhat, amik akár munkaképtelenséghez is vezethetnek. Az elérthető esettanulmányok alapján a kannabiszhasználat és a stroke előfordulása között kapcsolat fedezhető fel. Ezt a témát járjuk most körül, leginkább a leggyakrabban előforduló iszkémiás, vagyis a vérellátás akadályoztatásaképp létrejövő stroke kapcsán. Viszont mindenképpen meg kell jegyezni, hogy a vérzéses stroke előfordulása esetén is találtak összefüggést a kutatók a kannabisz használatával.