Olvasási idő: 6 perc

Amerika kíméletlenül odacsapott a kokain és fentanil piacnak

Szerző
Riedl Annamária
Dátum
2024.08.06.

 

 

Az Egyesült Államok rendőrsége néhány nappal ezelőtt élőben hozta mindazt, amit eddig leginkább csak filmeken lehet látni. Június 26-án ugyanis a mexikói Sinaola-kartell két fejesét, Ismael „El Mayo” Zambada Garcíat – akit 50 éves pályafutása alatt egyszer sem sikerült börtönbe küldeni -, és „A Köpcös” néven elhíresült Joaquín Guzmán López fiát, Joaquín „El Chapo” Guzmánt a határ menti El Paso egyik elővárosában fogták el. Az USA már régóta harcban áll a mexikói drogkartellekkel az Egyesült Államokba, majd onnan Európába áramló drogkereskedelem miatt, ezért rekordfogásnak számít két fejes elfogása, főleg egyszerre. 

Merrick Garland igazságügyi miniszter a közleményében az alábbiakat írta: „(…) Mindkét férfit többszörös vád alá helyezték az Egyesült Államokban a kartell bűnügyi tevékenységeinek irányítása miatt, beleértve a halálos fentanilgyártó és -csempész hálózatokat (…) A fentanil a leghalálosabb drogfenyegetés, amellyel országunk valaha is szembesült, és az igazságügyi minisztérium addig nem nyugszik, amíg a kartell minden egyes vezetőjét, tagját és munkatársát felelősségre nem vonják, aki felelős a közösségeink megmérgezéséért.”

A fentanil a mai kor legveszélyesebb szintetikus anyaga, ugyanis ötvenszer erősebb, mint a heroin, és százszor erősebb, mint a morfium. Valamint, mivel elenyésző a különbség a fogyasztói és a halálos, 2 milligrammnyi dózis között, nagyon könnyen halálos kimenetelű lehet a használata. És épp azért, mert ennyire kevés kell belőle, ma már szinte nincs olyan szintetikus anyag a piacon, amiben ne lenne megtalálható, legyen szó kokainról, heroinról, ecstasyról vagy bármilyen szerről. A DEA, az USA Kábítószer-ellenes Hivatala, szerint 2022-ben több mint 4500 kilogramm fentanilt, valamint több mint 50,6 millió fentaniltartalmú pirulát foglaltak le a hatóságok (ezek a számok több mint a kétszeresei a 2021-es adatoknak), ami elegendő lenne az USA teljes lakosságának, azaz 330 millió ember életének a kioltására. 

A fentanil szerepe a Sinaola-kartell életében

Az egykor leginkább a marihuánára és a kokainra összpontosító kartell az évek során diverzifikált, hogy megfeleljen a fogyasztói igényeknek. A fentanillal együtt mexikói előállítású metamfetamint, mexikói termesztésű ópiummákból készült heroint és kis mennyiségű gyengébb minőségű marihuánát is csempésznek az Egyesült Államok azon részeire, ahol azt még nem legalizálták.

Jelenleg a fentanil a legjövedelmezőbb, amelynek nagy részét tablettákká préselik a határtól délre, professzionális vegyészek bevonásával zajló nagyszabású műveletek során. Az Egyesült Államok vám- és határvédelmi tisztviselői szerint a legtöbb fentanilt hivatalos belépési kikötőkön keresztül csempészik be az országba, jellemzően iparcikkeket vagy más termékeket szállító nagy teherautókon.

A 2024-es National Drug Threat Assessmentben a Kábítószer-végrehajtási Ügynökség azt állítja, hogy a fentanil jelenti a legnagyobb veszélyt az Egyesült Államokra, ugyanis a fentanil, és más szintetikus opioidok felelősek a 2022-ben az országban bekövetkezett 107.941 halálos túladagolás körülbelül 70%-áért.

Mexikó mellett jó kapcsolatokat ápol Kolumbia, Ecuador és Venezuela kokaintermesztőivel, valamint a szintetikus drogok előállítására szakosodott ázsiai laborokkal is.

Mi várható a mexikói drogpiacon „El Mayo” bebörtönzése után?

Néhány nappal a letartóztatás után a mexikói közösségi médiában keringeni kezdett egy 2010-ben a Proceso magazinnak adott interjú „El Mayo”-val, amiben arról beszélt, hogyha valaha is elfogják, az ügye bár tanulságos lesz, de pár nap múlva mindenki rájön, hogy nem változott semmi, mert az emberei már teszik a dolgukat.  

Falko Ernst, az International Crisis Group elemzője is nagyjából ezt erősítette meg, amikor azt mondta a NY Timesnak, hogy mivel a Sinaloa-kartell decentralizálttá vált, a vezér levétele a tábláról nem jelenti, hogy csökkenni fog az USA-ba irányuló fentanil és kokain mennyisége. Ernst szerint a hatalmi belharcok okozhatnak némi zavart, aminek következtében fokozódhat az erőszak is. 

Ugyanezen az állásponton van a chicagói Margarito Flores is, aki 12 év börtön után ma már a rendőrséget segíti. Ő úgy látja, hogy valóban több erőszak jöhet, de a Sinaloa-kartell széteshet: „Azt hiszem, ez a vég kezdete annak, ami valaha a világ leghatalmasabb bűnszervezete volt.”

Andrés Manuel López Obrador elnök viszont más szemszögből látja aggasztónak a helyzetet. Az ország kábítószer-királyai régóta befolyást gyakorolnak a mexikói kormányzat minden szintjére, állítólag kormányzókat, sőt egész rendőri erőket vesztegetnek meg, hogy „másfelé nézzenek”.

Most, hogy Zambada rács mögé került, szerinte sok befolyásos ember Mexikóban aggódni fog amiatt, hogy egy kényelmesebb üzlet érdekében együttműködhet az amerikai hatóságokkal, és megvádolhatja őket a kartellekkel való együttműködéssel.

Mindannyiuknak aggódniuk kell – mondta. „Szó szerint mexikói politikusok generációit fizette ki. Tudja, hol van eltemetve az összes csontváz, több csontváz, mint Dia de los Muertos.”

Forrás:

https://www.justice.gov/opa/pr/attorney-general-merrick-b-garland-statement-arrests-alleged-leaders-sinaloa-cartel-ismael

https://www.wsj.com/us-news/mexican-drug-lord-ismael-el-mayo-zambada-arrested-in-u-s-156e8450

https://www.yahoo.com/news/us-arrests-el-chapos-son-091842458.html 

https://www.pbs.org/newshour/world/who-is-el-mayo-zambada-the-sinaloa-drug-cartel-leader-now-in-u-s-custody 

További elemzéseink, amelyek érdekelhetik

2020.10.21
6 perc olvasási idő
Dizájner drogok használatának szankcionálása Magyarországon
Az elúlt tíz év büntetőjogi reakciói
2020.10.21
3 perc olvasási idő
Kérsz egy slukkot? – ez vár rád, ha drogot találnak nálad!
A kábítószer használat szankcionálása 
2020.10.17
8 perc olvasási idő
Hogyan érhetjük el a megváltozott tudati állapotot szermentesen?
A megváltozott tudati állapotok jelenségvilága végtelenül gazdag, érdemes megismerni, azonban fontos tisztában lennünk vele, hogy ez szerhasználat nélkül is elérhető!