Az új szintetikus kábítószerekről szóló sorozatunk harmadik részében a szintetikus kannabinoidokat, vagy közismertebb névükön a herbált, a biofüvet vagy a bika drogot mutatjuk be. Nevükből fakadóan megalkotásukkor a kannabiszban található jól ismert pszichoaktív fitokannabinoid, a delta-9-tetrahidrokannabinol (THC) hatásának másolása és „legálissá” tétele volt a cél. Írásunkból kiderül hogyan hatnak és miért annyira veszélyesek.
Cikksorozatunk első részében az új szintetikus stimulánsokról és második részében az új szintetikus hallucinogénekről írtunk. Ebben a részben a szintetikus kannabinoidokkal ismerkedünk meg.
A szintetikus kannabinoidok a 2000-es évek közepén jelentek meg, de hivatalosan 2008-ban azonosította az első szintetikus kannabinoidot a Kábítószer és Kábítószer-függőség Európai Megfigyelőközpontja (European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction: EMCDDA). „Spice” (Fűszer) terméknéven megjelenve ez a szintetikus kannabinoid a JWH-018 volt, amit Németországban és Ausztriában dobtak a piacra. Megalkotásának célja a kannabiszban található pszichoaktív anyag, a delta-9-tetrahidrokannabinol (THC) hatásának lemásolása volt, ahogy aztán az összes további szintetikus kannabinoidé is. Az új vegyületek nem szerepeltek semmilyen hivatalos kábítószer listán, így szinte szabadon lehetett adni-venni őket. Mint gyógynövény keverékek webshopokban és akár a boltok polcain is megtalálhatóak voltak egy időben. Webshopokban gyógynövény keverékként (herbál) vagy potpourriként a mai napig megtalálhatóak, ami komoly gondot okoz a hatóságoknak.
A szintetikus kannabinoidok száma, kémiai diverzitása és a változatok gyors megjelenése teszi különösen nehézzé ennek a kábítószer csoportnak a felderítését, monitorozását és a megfelelő válasz intézkedések kialakítását. Az EMCDDA által nyilvántartott számuk 2020-ban 209 volt, ezzel vezetve az új szintetikus kábítószerek között. Szállításuk Kínából por formájában történik Belgiumba és Hollandiába, ahol a megfelelő igények szerint elkészítik a szintetikus kannabinoidokat a fogyasztóknak. Mindenféle formában megtalálhatók a piacon, de leggyakrabban inert (vagyis nem aktív, hatástalan) növényi részekre (pl. kakukkfű, menta) vagy papírra permetezve fordulnak elő önmagukban vagy más szintetikus kannabinoidokkal keverten. A szintetikus kannabinoidokkal átitatott papírok szinte akadálytalanul szállíthatóak akár a börtönökbe is. Ugyanis a szintetikus kannabinoidokból erősségük miatt jóval kevesebb elegendő a kívánt (vagy nem kívánt) hatás eléréséért, ebből fakadóan igen olcsónak is számítanak a piacon.
Bár Európában viszonylag alacsony a szintetikus kannabinoidok prevalenciája, ám a veszélye többek között abban rejlik, hogy kannabiszként árulják a gyanútlan fogyasztóknak így okozva akár túladagolást. Manapság tabletta formájában ecstasy-ként is fellelhető, amely újabb egészségügyi veszélyt jelent és Magyarországon már akut mérgezéses esetekhez is vezetett. Ha egy szintetikus kannabinoidot a hatóságok detektálnak, akkor megjelenik egy másik a piacon, amely a már kontrollált anyag helyébe lép, így az intézkedések kezdődhetnek elölről.