Uruguayban immár nyolc éve legálisan lehet marihuánát fogyasztani, termeszteni és vásárolni. A szabályozás ebben a formában egyedülálló az egész világon és sok ország számára legalizációs modellként szolgálhat. Az ország vezetése így szerette volna a szervezett bűnözés zsebeiből kivenni a kannabisz-kereskedelem által generált jelentős bevételt. További célként szerepelt a bűnözés csökkentése, az állam bevételeinek növelése és a könnyűdrog-fogyasztás dekriminalizálása. Azonban a várt hatások nem feltétlenül úgy alakultak, ahogyan azt tervezték. Miként alakultak a legalizációtól várt változások? Cikkünkből kiderül.
Évek óta, számos tudományos és közéleti platformon felvillan egy megosztó téma a marihuánafogyasztással kapcsolatban. Az elmúlt évben nem csak a COVID-19 okozta életmódváltási kényszer gondolkodtatott el minket a jövőnkről, hanem az egyre hangosabb hangok a marihuána-legalizáció „szükségességéről”. Fontos érvelés a legalizáció-pártiak között, hogy az ENSZ Kábítószerügyi Bizottsága törölte a kannabiszt a legveszélyesebb kábítószerek listájáról, ahol a legmagasabb kockázatú 4-es besorolásból az 1-es, vagyis a legalacsonyabb kockázatú besorolásba került a marihuána. Ez a lépés azonban a tagországok drogpolitikáját – nem mindig – befolyásolja. A legalizálás pro és kontra háborújában kiemelt és követendő modellként kínálják az uruguayi modellt, amely gazdasági fellendülést és növekvő közbiztonságot teremt, valamint leszámol a szervezett-bűnözéssel. Jelen cikkben ezt a modellt vetjük vizsgálat alá, hogy kiderítsük: valóban olyan sikeres modell-e, mint ahogy azt sokszor a tömegmédiában tálalják.
A világon van egy ország, amely Közép-Magyarország népességét fedi le (https://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_eves/i_wdsd003c.html, 2019-es adatsor). Történelmileg kétszáz éves múltra tekint vissza. Egy diktatúraidőszak tépázta az állampolgárok életét, a világháborúk szele elkerülte őket. Főleg állattenyésztéssel, mezőgazdasággal és kereskedelemmel foglalkoztak. Jelentős volt az állam bevétele az exportból. A gazdasági válság a környező országok pénzügyi válságának hatására gyűrűzött be hozzájuk. Minden nehézség ellenére az ország vezetése sikeresen kilábalt a recesszióból és megteremtették az Ígéret földjén a saját Svájcukat. A bravúros gazdasági talpraállás mellett a szabadságpártiak mekkája marihuánafogyasztás szempontjából. Ez az ország a latin-amerikai Uruguay.
2013-ban, egy volt gerillaszervezet vezetője (José Mujica) kapott bizalmat a néptől, hogy irányítsa az országot. A nép szerette, mert egy olyan értékrenddel rendelkezett, amely egyedivé tette valamennyi elődjével szemben: a saját, kis szerény házában élt és a fizetésének a 90%-át eladományozta. Az ő jóváhagyásával valósult meg a világon egyedülállóan a marihuánafogyasztás, termesztés és kereskedelem teljes dekriminalizálása. Igen, akárki fogyaszthat marihuánát akár rekreációs céllal, akár orvosi indikációra, sőt több hektáros mezőgazdasági vállalatot is létre lehet hozni, hogy marihuána-termelés legyen a cég fő profilja. Mielőtt minden kannabiszt használó személy most elkezdené lefoglalni a repülőútját Uruguayba, még olvassa el a cikket!
A szabályozás bevezetésével az volt a jogalkotó szándéka, hogy dekriminalizálja a marihuána fogyasztást, megszüntesse a szervezett-bűnözésbe folyó nagy pénzbevételeket és ezáltal csökkenjen a bűnözési hajlam is, valamint állami monopóliummá tegye a marihuána- termelést, forgalmazást- és terjesztést, ezáltal növelve az állam bevételeit.