A kábítószerek evolúciójában a klasszikus szerek mellett rohamosan terjednek a legfiatalabb fajt képviselő designer drogok, avagy a szintetikus, illegális szer hatásait imitáló, azonban legálisan beszerezhető anyagok. Cikkünkben körbejárjuk az „új trend” legfontosabb tudnivalóit: tekintve, hogy legális szerekről van szó, felmerülhet a kérdés, hogy mennyire veszélyes anyagokkal állunk szemben? Jelent valamit az, hogy nem ütközik törvénybe a fogyasztásuk, vagy valóban egy kiskapuról lenne szó a kábítószerek világában?
Legyen szó akár divatról, zenéről vagy szórakozásról, a megszokott klasszikusok mellett időről-időre felütik a fejüket a korábbi felhozataltól eltérő újdonságok. A változatosságra általában akkor jelenik meg az igény, amikor a meglévő kínálat már nem teljesen fedi le a keresletet. Ez a jelenség sajnos a kábítószerek világában is megjelent, az újfajta anyagok, azaz a designer drogok formájában. A szóról könnyen a divat világára asszociálhatunk, és annyiban jó nyomon járunk, hogy valóban egy, a korábbiakhoz képest új keletű kábítószerek divathullámával állunk szemben.
Köztudott, hogy az ismertebb drogok (marihuána, kokain, LSD stb.) fogyasztását a körülményekhez folyamatosan igazodó törvény szabályozza, melynek célja a terjedés visszaszorítása. A tiltólistákon pontosan megnevezett hatóanyagok szerepelnek, mely szerek fogyasztása és birtoklása nem engedélyezett. A kábítószer-piac azonban megtalálta a kiskaput: a tiltott szerek kémiai szerkezetének módosításával kísérleteztek ki újféle utcai drogokat, melyek használata technikailag nem ütközik a törvénybe. Ezek a drogok tehát minden esetben szintetikusak, azaz mesterséges úton előállítottak. A tiltott szerek kritériumait ilyen módon megkerülik az előállítók, mivel a szabályozás nem képes lefedni a legújabb szereket. A listára felkerülésnek van egy átfutási ideje, amely sajnos lehetőséget ad rá, hogy elterjedjenek az új utcai szerek. Hatásuk mindemellett rendkívül hasonló „hivatalos” társaikéhoz, lévén a designer drogok a klasszikus kábítószerek egyfajta utánzatai, sajnálatos módon legális köntösben. Ez az eljárás nagy kockázatot rejt magában: a módosítás révén lehetetlen bejósolni, milyen hosszú távú károkat okoznak a szervezetben, vizsgálatok pedig értelemszerűen nem születtek ennek kimutatására, arról nem is beszélve, milyen nagy mennyiségű újféle designer drog lát napvilágot és kerül be a köztudatba a mindennapokban. Ebből a szempontból elmondható, hogy e szerek fogyasztása a klasszikus kábítószereknél is nagyobb veszéllyel járhat, mivel ismeretlen, szintetikus anyagokról beszélünk. A kerülőutas megoldásból adódóan sajnálatos módon ezeknek a kábítószereknek a terjedése szinte megállíthatatlan: mire felkerül egy szer a tiltólistára, már többféle változatát is kikísérletezik az előállítók, a lehetőségek variációja pedig a végtelenhez közelít.