Intézetünk két munkatársa három napot töltött el a Magyar Református Egyház Kallódó Ifjúságot Mentő Missziója által szervezett, akkreditált Drogprevenciós tanfolyamon Ráckeresztúron. A Drogterápiás Otthon vezetője, Erdős Eszter által tartott szakmai képzés célcsoportja a pedagógusok és a szociális szférában dolgozók voltak, akik munkájuk során több színtéren is találkozhatnak a függőség problémakörével. Pogácsás Nóra beszámolója következik.
Napjainkban valamennyi színtéren óriási szükség van a prevencióra. A problémák mielőbbi megelőzése kulcsfontosságú az egészségfejlesztés szempontjából, különös tekintettel a szerhasználati zavarok esetében. A jelenleg működő hazai prevenciós eljárásokról korábbi tanulmányunkban írtunk, valamint beszámoltunk a megelőző foglalkozások innovatív lehetőségeiről és a tapasztalati szakértők bevonásának lehetőségeiről is (linkek). Habár számos jól működő program létezik, szükség van azok alkalmazásának szélesítésére, továbbfejlesztésére, illetve adaptálására az adott célcsoport számára. Az MRE KIMM képzése pontosan erről szólt. A tanfolyam olyan tudásanyagot és szemléletet adott a résztvevők számára, melyet nevelés-oktatás és a szociális gondozás speciális színterén dolgozók is alkalmazhatnak majd.
A képzés első fele július elején zajlott Ráckeresztúron. Az elméleti blokkokban számos témát igyekeztünk minél jobban körbejárni, bővítettük tudásunkat az illegális pszichoaktív szerek fajtái, a prevenció színterei és lehetőségei, a szerhasználat jeleinek felismerése és a kialakulás lehetséges okainak témájában is. Fontosnak tartom kiemelni, hogy Erdős Eszter lelkész, a Drogterápiás Otthon alapítója és a tanfolyam vezetője nagy hangsúlyt fektetett a személyiségközpontú szemlélet közvetítésére valamennyi részfeladat során. Legyen szó akár előadásról, csoportmunkáról, házi feladatról vagy csak egy kötetlen beszélgetésről a szünetben, mindvégig az elfogadás és a személyközpontúság volt fókuszban.