Olvasási idő: 6 perc

Egyre jobban terjednek és rombolnak Magyarországon is a szintetikus kábítószerek

Szerző
Téglásy Kristóf
Dátum
2025.03.14.

 

Ezek a sokszor megtévesztő néven, szinte egészségesként bemutatott anyagok a valóságban gyorsan és pusztítóan hatnak. Elemzésünkben bemutatjuk a Magyarországon legelterjedtebb designer drogokat, azok hatásait és veszélyeit. Szakvélemény.

A szintetikus kábítószerek, hivatalos nevükön az új pszichoaktív szerek (NPS vagy magyarul ÚPSZ) hatásmechanizmusa nagyban függ a hatóanyagaiktól, de általánosságban elmondható, hogy ezek az anyagok erőteljesen befolyásolják az agy neurotranszmitter-rendszerét, különösen a dopamin, szerotonin és noradrenalin szintjét. Az NPS-ek olyan vegyületek, amelyek hasonló hatást fejtenek ki, mint a hagyományos illegális drogok, de kémiai szerkezetük eltérő, így megkerülhetik a meglévő kábítószer-szabályozásokat. Ezek az anyagok gyakran ismeretlen toxikológiai profilúak, ami növeli a fogyasztásukhoz kapcsolódó kockázatokat. Az Európai Kábítószer-ügynökség (EMCDDA) 2024-es jelentése szerint 2023-ban hét új szintetikus opioidot jelentettek be az európai uniós korai jelzőrendszerbe, amelyek közül hat a benzimidazol (nitazén) opioidok nagy hatóértékű csoportjába tartozott. Ez az egyetlen évben bejelentett nitazén opioidok legnagyobb száma. Ami azt is jelenti, hogy átlagosan két havonta jelenik meg egy új szer a piacon. 2019 óta már legalább 20 uniós ország jelentette a nitazén jelenlétét.[1]

Szintetikus kannabinoidok (Herbál, Biofű)

Ezek az anyagok a természetes kannabiszhoz hasonlóan a szervezet endokannabinoid rendszerére hatnak, de sokkal erősebben és kiszámíthatatlanabb módon.

  • Hatás: Eufória, relaxáció, hallucinációk, paranoia, memóriazavarok.
  • Működés: Az agyban található CB1 és CB2 kannabinoid receptorokat aktiválják, de erősebben és hosszabb ideig, mint a természetes THC.
  • Veszélyek: Szorongás, pánikrohamok, szívritmuszavarok, pszichotikus epizódok, súlyos függőség, agykárosodás.

Természetesen a biofűnek, megtévesztő neve ellenére semmi köze a kannabiszhoz.  A szintetikus kannabinoidok sokkal agresszívebben stimulálják a receptorokat, ezért a hatásuk erősebb, sokkal rövidebb idő alatt hat és így sokkal veszélyesebb.

Szintetikus stimulánsok (Kristály, Met)

Ebbe a kategóriába tartozik a metamfetamin (met, kristály), mefedron és más új pszichoaktív anyagok (katinon-származékok, például „Flakka”).

  • Hatás: Intenzív eufória, energikusság, megnövekedett figyelem és koncentráció, csökkent alvásigény.
  • Működés: Az agyban dopamin, noradrenalin és szerotonin felszabadulását serkentik, ami extrém jó érzést és pörgést okoz.
  • Veszélyek: Gyors szívverés, magas vérnyomás, agresszió, hallucinációk, paranoia, depresszió a használat után, fogromlás („meth mouth”), idegrendszeri károsodás.

A metamfetamin, az amfetaminnál sokszorta erősebb függőséget okoz, és hosszú távon teljesen leépíti az agy természetes dopamin-termelését, ami depressziót és érzelmi kiüresedést okoz.

Szintetikus hallucinogének (pl. NBOMe-származékok)

Ezek a szerek hasonlóak az LSD-hez vagy a pszilocibinhez, de sokkal szintén erősebbek és veszélyesebbek. Az NBOMe-származékok mérgezőbbek, és kis adagban is életveszélyesek lehetnek.

  • Hatás: Erős vizuális és auditív hallucinációk, megváltozott észlelés, spirituális élmények.
  • Működés: Az agy szerotonin-rendszerére hatnak, különösen az 5-HT2A receptorokat aktiválva.
  • Veszélyek: Rossz trip, pánikrohamok, pszichotikus epizódok, hőgutához és szervi elégtelenséghez vezető mérgezés.

A szintetikus drogokról általánosságban is kijelenthető, rendkívül kockázatosak, sok esetben életveszélyesek és szinte egyiknek sincs ismert biztonságos dózisa.

Magyarországon, különösen is a hátrányos helyzetű térségekben illetve a nagyvárosok, így Budapest leszakadt helyzetben lévő társadalmi csoportjaiban pusztítanak a szintetikus kábítószerek, mint a kristály, herbál, biofű és met. Ezek a szerek gyakran olcsóbbak és könnyebben hozzáférhetők, mint a hagyományos kábítószerek, ami növeli népszerűségüket, különösen a fiatalok és a hátrányos helyzetű csoportok körében.

A „herbál” és „biofű” elnevezések alatt ismert szerek valójában szintetikus kannabinoidokkal átitatott növényi törmelékek. Ezeket gyakran ártalmatlan, természetes anyagokként hirdetik, de valójában mesterségesen előállított, erős pszichoaktív anyagokat tartalmaznak. A szintetikus kannabinoidok használata Magyarországon különösen elterjedt a 13-25 éves korosztályban. Olcsóságuk miatt a mélyszegénységben élő fiatalok körében is népszerűek. Míg a marihuána fogyasztói napi 1-2 alkalommal szívnak, addig a herbál használói akár napi 10-szer vagy többször is, mivel hatásuk rövidebb ideig tart.[2]

A „kristály” és „met” elnevezések alatt általában a metamfetamin ismert, amely erős stimuláns hatású szintetikus kábítószer. Magyarországon a metamfetamin használata kevésbé elterjedt, mint a szintetikus kannabinoidoké, de jelenléte növekvő tendenciát mutat. A szert gyakran kristályos formában árulják, és intravénásan vagy orrba szippantva fogyasztják. A metamfetamin előállítása viszonylag egyszerű, ami hozzájárul terjedéséhez.

Társadalmi szempontból a szintetikus kábítószerek használata egyértelműen növeli a bűnözést, rontja a közbiztonságot és terheli az egészségügyi rendszert. A fiatalok körében történő terjedésük különösen aggasztó, mivel hosszú távon negatívan befolyásolja a társadalom jövőjét. Az olcsó és egyszerűen előállítható szintetikus kábítószerek robbanásszerű terjedésére figyelmeztet az illegális drogpiacokon az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatala (UNODC) éves jelentésében.  A bécsi székhelyű ENSZ-hivatal szerint mindez nagy hatással lehet a drogkereskedelemre, és halálos következményekkel az illegális szerek fogyasztóira.[3] Nem példanélküli tehát a magyar kormány jogszabály szigorítása. A napokban benyújtott alaptörvény módosítás azonban újdonságot is tartalmaz, hiszen a tervezet a kereskedelem, termelés, terjesztés mellett, a drogok népszerűsítését is tiltani rendeli.

 

[1] https://www.euda.europa.eu/publications/european-drug-report/2024_en

[2] Biofű, herbál – az életveszélyes hazugság – Gyerekpszichiatria

[3] https://www.vg.hu/nemzetkozi-gazdasag/2023/06/az-ensz-is-beszallt-a-kabitoszer-harcba-a-szintetikus-anyagok-robbanasszeru-terjedesere-figyelmeztet