Új félszintetikus kannabinoid jelent meg a kábítószerpiacon, a hexahidrokannabinol, röviden HHC, ami a kannabisz és más THC-t tartalmazó termékek “legális” helyettesítőjeként ütötte fel a fejét. A vegyület 2022 májusában történő megjelenését követően gyors terjedésnek indult az Európai Unióban. A Kábítószer és a Kábítószerfüggőség Európai Megfigyelőközpontja (EMCDDA) 2022 végén megtartotta első szakértői ülését a HHC-vel kapcsolatban, 2023. április 17-én pedig egy terjedelmes szakmai jelentésben gyűjtötték össze a rendelkezésre álló információkat és fogalmazták meg a vegyülethez köthető tudásbeli hiányosságokat (1). Rövid írásunk legfőképpen e szakmai jelentés alapján informálja az olvasót a HHC-vel kapcsolatos jelenlegi tudásunkról.
A hexahidrokannabinol (továbbiakban HHC) egy félszintetikus vegyület, amelyet először 1947-ben Roger Adams vegyész hozott létre hidrogénezési eljárással (2). Az in vitro (a kísérleti folyamat nem az élő szervezetben zajlik pl.: kémcsőben, Petri-csészében) laboratóriumi vizsgálatok, valamint számos állatfajon végzett in vivo (élő szervezeteken vagy sejteken végzett) kísérletek alapján a HHC a THC-hoz (Δ9-tetrahidrokannabinol) hasonló hatással rendelkezik (1,2). Bár a vegyület farmakológiai és viselkedési hatásait embereken nem vizsgálták, a fogyasztók nemrégiben tett anekdotikus beszámolói alapján is hatása a kannabiszéhoz és a THC-hoz hasonló (1,3).
Úgy tűnik, hogy a HHC-t először 2021 szeptembere körül kezdték el értékesíteni az Egyesült Államokban, ettől korábban emberi felhasználásra még nem volt példa. Európában egyelőre korlátozott mennyiségű információ áll rendelkezésünkre a vegyület elterjedtségéről, a piac méretéről. A vegyületet először 2022 május környékén azonosították egy „CBN night” nevű tinktúraként értékesített élelmiszeripari termékben, amelyet a dán rendőrség lefoglalt. A terméket alvássegítőként hozták forgalomba. Azóta, 2023. március 31-ig bezárólag már 20 uniós tagállamban, illetve Svájcban is azonosították a HHC-t (1.ábra).