Felelőtlen, felületes és félrevezető minden olyan cikk, amely a varázsgombával kapcsolatosan azt sugallja, hogy önmagában gyógyítja az alkoholizmust.
Az elmúlt időszakban magyar és külföldi hírportálokon egyaránt, több olyan cikk is megjelent, mely a pszichedelikus szerek mentális betegségekre és alkoholizmusra gyakorolt pozitív hatásaira hívja fel a figyelmet, de említik ezeket a függőségek potenciális gyógymódjaként is. Ugyan minden esetben feltüntetik, hogy a tudományos tanulmányokban leírt kísérletek résztvevői ellenőrzött körülmények között használták a szintén komoly ellenőrzéseknek alávetett, tiszta szert, a hazai cikkekben ez az igen fontos tényező ugyanakkor elenyésző félmondatban kerül említésre mindenféle kiemelést vagy a figyelem felkeltését alkalmazó módszert nélkülözve. Jogos lehet tehát az a feltételezés, mely szerint ezen írások arra ösztökélik az olvasót, hogy nyugodt lelkiismerettel használhat – egyébként – illegálisnak ítélt szereket. Megjegyzendő, hogy a külföldi nagyobb hírportálok – New York Times (URL1) és NBC News (URL2) – jóval részletesebben mutatják be a kísérlet hátterét, a résztvevők élményeiről is olvashatunk és több ponton kiemelik a biztonságos körülményeket.
Vitathatatlan tény, hogy az utóbbi években számtalan kutatás irányult a pszichedelikus szerek jótékony, terápiás célú használatára. Az egyik legnagyobb tudományos cikkeket összegyűjtő weboldalon (URL3), ha csak a 2000-es években megjelent tudományos közleményeket vesszük figyelembe a „psychedelic drugs” címszóra 14.028 db találat érkezik, míg a „psilocybin” 968 db és az „LSD”-re 4.345 db. Ezen cikkek jó része az említett szerek általános jellemzői mellett azok pszichoterápiás, neurobiológiai, farmakológiai jelentőségeit taglalja, valamint klinikai tesztek eredményeit foglalja össze. Nem elhanyagolandó tény, hogy a vizsgálatok nagy általánosságban állatkísérletek eredményeit mutatják be, hiszen egy szer/vegyület humán vonalon történő alkalmazásához rengeteg engedély szükségeltetik és sikeres előzetes, évekig tartó kísérleteket igényel.
A pszilocibin nevű szer a pszichotróp anyagok 1. jegyzékén (P1) található, mely a Pszichotróp Egyezmény szerint aktualizált I. lista alapján készült. Ezen listán szereplő anyagok csak kutatási és ipari célra engedélyezhetők, valamint jelentős egészségügyi veszéllyel járnak és jelenleg nincs elismert orvosi felhasználásuk, itt található még egyébként az LSD, a THC bizonyos izomerjei, az MDMA, a meszkalin és a katinon is (URL4).