Olvasási idő: 10 perc

FÉLSZINTETIKUS KANNABINOIDOK: A MÉDIA ÉS A WEBSHOPOK SIKERE

Szerző
Prof. Dr. Haller József
Dátum
2025.03.11.

Összefoglaló

A kannabisz drogok három osztályba sorolhatók: a növényi kannabinoidokra, amelyek például a kannabiszban fordulnak elő, a szintetikus kannabinoidokra, amelyek vegyipari termékek, és a félszintetikus kannabinoidokra, amelyek alapmolekulái előfordulnak a természetben, de laboratóriumokban továbbfejlesztették őket. A kannabinoidok története korszakalkotó tudományos felfedezésekkel kezdődött, amelynek oldalvizein azonban egy régi drog, a kannabisz egészségtermékké vedlett át, majd megszülte a maga gyermekeit, a szintetikus kannabinoidokat, és a félszintetikus THC és HHC variánsokat.

A szintetikus kannabinoidokat előkészítés nélkül dobták piacra, és gondatlanul forgalmazták, ezért nagyjából 10 év után kikerültek a fősodorból. A félszintetikus kannabinoidok forgalmazását gondos kampány előzte meg a szociális médiákban. Svédországban például a nagybani forgalmazás előtt másfél évvel röppent fel a hír, hogy létezik egy új anyag, a HHC, amely a THC enyhébb változata, és legális. A drogpiacot csak az után árasztották el vele, hogy a gondolat meggyökeresedett. A nagybani árusítás után gyorsan kiderült, hogy a HHC nem új (1940-ben szintetizálták), sorra tiltották be az EU és USA tagállamaiban, és szaporodnak a hírek káros hatásairól.

A HHC-ként hirdetett termékek ma már szabadon hozzáférhetők webshopokon keresztül. A vegyelemzések alapján azonban a termékekben nem az van, amit a csomagoláson feltüntettek. Sőt, sokszor éppen ez hiányzik a termékből, ami a címkén szerepel, miközben más félszintetikus termékek jelen vannak. Szaporodnak a fantázianeveken hirdetett, ötletszerűen összeállított vegyületkeverékek, amelyek egészségre vonatkozó, erős médiatámogatással reklámozott állításai még a szándék szintjén sincsenek tudományos érvekkel alátámasztva. Egyre égetőbb a szükség, hogy ezzel a helyzettel kezdjünk valamit – állítja az itt hivatkozott munkák mindegyike.

Abstract

Cannabis drugs can be classified into three categories: phytocannabinoids, found in plants like cannabis; synthetic cannabinoids, which are chemical products; and semi-synthetic cannabinoids, whose base molecules are found in nature but have been further developed in laboratories. The history of cannabinoids began with groundbreaking scientific discoveries, on the side waters of which an old drug, cannabis, transformed into a health product and led to the emergence of synthetic cannabinoids and semi-synthetic THC and HHC variants.

Synthetic cannabinoids were released onto the market without proper preparation and were carelessly marketed, resulting in them falling out of mainstream use after roughly ten years. In contrast, the marketing of semi-synthetic cannabinoids was preceded by careful social media campaigns. For example, in Sweden, news about a new substance, HHC, a milder and legal variant of THC, emerged a year and a half before wholesale distribution. The drug market was flooded with it only after the idea had taken root. Soon after large-scale sales began, it became evident that HHC wasn’t new (it was synthesized in 1940). It was quickly banned in EU and USA states, with increasing reports of its harmful effects.

Products advertised as HHC are now freely accessible through online shops. However, chemical analyses reveal that the contents often do not match the packaging labels. In fact, the labeled ingredient is frequently missing, while other semi-synthetic substances are present. There is an increasing proliferation of fancifully named, haphazardly assembled compound mixtures, whose health claims, heavily promoted by the media, are not supported by scientific evidence not even at the level of intention. There is an urgent need to address this situation, as asserted by all the referenced works.

C, THC, HHC

A HHC története 1940-ben kezdődött, amikor a kannabidiolból, amely nagy mennyiségben fordul elő a vadkenderben, először kannabinolt (C) [1] szintetizáltak, majd a kannabinol C-gyűrűjének hidrogénezésével a benzol csoportot (C6H5-R) fokozatosan ciklohexán csoporttá (C6H11-R) alakították át (Adams et al., 1940) (1. ábra). A tetrahidrokannabinol (THC) esetében négy hidrogénatomot adtak a kannabinolhoz (ezért „négy – tetra – hidrogénes – hidro – kannabinol”). A hexahidrocannabinol (HHC) esetében a vegyészek még tovább mentek, és hat hidrogént kapcsoltak a kannabinol C gyűrűjéhez (hexa= hat). A három molekula alapstruktúrája tehát ugyanaz, de a növekvő számban tartalmaznak hidrogént: a THC néggyel, a HHC hattal többet, mint a kannabinol.

A szintézist követően a HHC karrierje egyelőre be is fejeződött, felívelt viszont a THC-jé, amelyről kiderült, hogy a kannabisz fő hatóanyaga (Gaoni és Mechoulam, 1966). E felfedezést egy sereg másik követte, amelyek egy addig még csak nem is sejtett idegi jelátvivő mechanizmust tártak fel. Először a THC agyi receptorait azonosították (Devane et al., 1988), majd az agy saját kannabinoid jellegű anyagait (az endokannabinoidokat; Devane et al., 1992). Végül kiderült, hogy az edokannabinoidokat a posztszinaptikus idegsejt szintetizálja, hogy szabályozza saját bemenetét a preszinaptikus idegsejt felől (Wilson és Nicoll, 2002). Mivel a szokásos információáramlási irányhoz képest ez fordított irányú (a jelfogó sejt hat a jeladó sejtre), elnevezték retrográd jelátvitelnek. Mivel már korábban kiderült, hogy az endokannabinoid apparátus az idegrendszernek stratégiailag fontos helyein található (Katona et al., 1999) a retrográd jelátvitel felfedezése útjára indította az endokannabinoid rendszer karrierjét az idegtudományokban. Röviden: kiderült, hogy az endokannabinoidok részei azoknak az agyi áramköröknek, amelyek szerepet játszanak az érzelmi élet szabályozásában, például szerepük van a szorongásban és depresszióban (Haller et al., 2002; Martin et al., 2002), ezért az endokannabinoid rendszer jó célpontjává vált a gyógyszerfejlesztésnek.

A felfedezéseknek ebből a lavinájából profitált a kannabisz is, mert jócskán vetült rá az endokannabinoid rendszer feltárásának dicsfényéből. Míg azonban a kutatók és a gyógyszergyárak elfogadható mellékhatás profilú, és valóban hatékony vegyületekre vadásznak, a kannabisz rajongói azt sugallták, hogy mindez merőben fölösleges, mert itt van nekünk a természet ajándéka, a kannabisz, ami mindent gyógyít, ráadásul kockázatok nélkül. Ennek az állításnak mindkét része sántít. Az állítólagos gyógyító hatások nem léteznek, vagy gyengék, ha a klinikai kutatások tényeit nézzük, ugyanakkor a mellékhatások nagyon is valóságosak (Haller, 2023, 2024). Ennek oka az, hogy az endokannabinoid rendszer túlságosan sokrétű (2. ábra), és a THC úgy van „megalkotva”, hogy a lehetséges hatások spektrumából a legrosszabbat hozza ki: úgy hat drogként, hogy kedvező hatásaiból vajmi kevés érvényesül. A média pro-kannabisz vonulata azonban állja a sarat, és legalábbis a közvélekedés szintjén továbbra is a „természet ajándéka” státuszban tartja a kannabiszt. Ez azonban már egy másik tanulmány témája lehetne, ami jelen pillanatban talán nem is különösebben érdekes, mert a 2011-től kezdve jóval veszélyesebb kannabinoidok jelentek meg a kábítószer piacon.

Új utakon – szintetikus kannabinoidok

A 2011 tájékán az európai, amerikai, és más drog piacokon megjelentek a szintetikus kannabinoidok (European Monitoring Center for Drugs and Drug Addiction, EMCDDA, 2019, 2020, 2021; Stansfield et al., 2020; US Drug Enforcement Administration, 2018, 2019, 2020, 2021). Ezeket az különbözteti meg a THC-tól és társaitól, hogy nem fordulnak elő a természetben, bár kétségtelenül THC mintájára készültek (3. ábra). Bár terjesztőik szeretik a hangzatos „biofű”, vagy „herbál”, fantázianeveket használni, ezek valójában vegyipari termékek.

Magyarországon is 2011-ben jelentek meg az első szintetikus kannabinoidok, először konkrétan az AM-2201 kódnevet viselő vegyület, amelyet nagyjából fél- egyévenként követett egy-egy újabb változat (Haller et al., 2023) (3. ábra). A 2011-2020 közötti tíz évben 18 új szintetikus kannabinoid jelent meg a magyar piacon, jól azonosítható mintázat szerint. Amint egy vegyület megjelent, terjesztése exponenciálisan nőtt mindaddig, amíg tiltólistára nem került. Ebben a pillanatban terjesztése exponenciálisan csökkenni kezdett, és megjelent a következő vegyület. A piacon való megjelenés és a szabályozás közötti nagyjából fél-egy évben minden vegyületet kockázatmentesen forgalmazhattak.

Az EMCDDA dokumentumai szerint a szintetikus kannabinoidokat kínai laboratóriumokban állítják elő, Belgiumban és Hollandiában lépnek be az EU területére, és onnan osztják szét a tagállamok között (European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction, 2017; 2021). Bár ugyanott készülnek, és ugyanazon az úton kerülnek Európába, az egyes tagországokban más-más sorrendben jelennek meg illetve váltják egymást. Extrapolálva a magyarországi helyzetet, valószínű, hogy a terjesztés mindenhol a helyi törvények függvénye, ugyanis az európai szabályozás nem egységes. Egy példával élve: az 4F-MDMB-BICA nevű variánst, amely 2020-ban nagy port vert fel, 16 EU tagországban még jó ideig nem érzékelte a „drogradar”, 5 tagállamban az enyhébb „új pszichoaktív anyag” kategóriába esett, és csak 7 tagállamban minősült illegális drognak 2020-ban (Rompos et al., 2021). Az effajta aszinkron szabályozás időablakokat nyitott a terjesztőknek: bár a kapu 7+5 tagországban bezárult (ide új anyagokat kellett „kitalálni”), 16 tagállamban még egy ideig nyitva maradt.

Hogy kinek a fejében született meg a szintetikus kannabinoidok ötlete, titok marad, de termelésük kétségtelen előnyökkel járt. Nagy mennyiségben lehetett előállítani olcsó kannabinoidokat, amelyek hatékonysága több százszorosa volt a THC-jének, ezért kis mennyiségeket kellett szállítani (jóval kisebbeket, mint a kannabisz esetében), sőt könnyű volt becsempészni bárhova, akár a börtönökbe is. Egyetlen levélpapírra szárított szintetikus kannabinoid csepp akkora bódító erővel bírt, mint egy egész marihuánás cigaretta. Ugyanakkor a forgalmazók a törvényi kockázatoktól is mentesültek, mert az európai jogrendben mindent szabad, ami nem tilos. Amíg egy anyag tiltólistára nem került, forgalmazása nem ütközött törvénybe. Aki marihuánát forgalmazott, kockázatokkal kellett számoljon, aki szintetikus kannabinoidot forgalmazott, az nyugodtan alhatott.

Bármilyen előnyökkel jártak azonban a szintetikus kannabinoidok, lassan kimentek a divatból. A törvényi szabályozás lehet lassú, de fél, maximum egy év alatt minden anyag tiltólistára került, és létre kellett hozni egy újat. Egy profi vegyésznek ez önmagában nem gond, de a felgyorsult fejlesztés lassan ellenőrizhetetlenné vált. Piacra kerültek olyan anyagok, például a fent említett 4F-MDMB-BICA, amelynek halálos áldozatai is voltak (4. ábra). Egyszerűen nem volt idő arra, hogy minden anyagot teszteljenek. Egy gyógyszer esetében erre akár tíz év is rámehet, a szintetikus kannabinoidok létrehozóinak viszont csak hónapok álltak rendelkezésére. Ki kellett találni valami újat. Ekkor került elő – 2022-ben – egy régi-új anyag: a HHC (Casati et al., 2024).

HHC – az ismeretlenség homályából a rivaldafénybe

Mint láttuk, a HHC 1940-ben már készen volt, de elfeledkeztek róla. Hogyan lehet egy ilyen szinte teljesen ismeretlen terméket felfuttatni a piacon?

A kereskedelemnek már régóta van megoldása hasonló helyzetekre: a pozitív médiafigyelem ráirányítása az új termékre (Wallack et al., 1993). A forgalmazás csak ezt követően lehet igazán hatékony. A marketingnek ez a technikája jól ismert az egészségtermékeknél is. A cégek tudatosan veszik igénybe a médiát, hogy későbbi reklámjaik sikeresebbek lehessenek (Weishaar et al., 2016). A jelek szerint a leckét azok is megtanulták, akik a HHC-ben voltak érdekeltek.

A médiakampány alapvetően négy jól körülhatárolható üzenetet közvetít, nevezetesen azt, hogy a HHC egészségtermék, törvényes, innovatívan fejlesztett (a legkülönfélébb igényeket kielégíti), és végül azt, hogy aki kimarad, az lemarad: a HHC a kannabisz ipar legújabb nagy trendje, amelynek mintegy „illik” részévé válni. Mindennek utána lehet nézni a hivatkozási listában szereplő néhány honlapon (URL 1-5), de hasonlókat igen könnyű találni az interneten akár a legegyszerűbb keresőkifejezéssel is; egyszerűen be kell írni a Google keresőablakába, hogy „HHC”, és szinte véget nem érően sorakoznak a magyar nyelvű ismertetők és reklámok. Nagyon sokatmondóak a HHC-termékeket árusító webshopok honlapjai is (5. ábra). Bár nem bonyolódnak részletekbe, figyelmes olvasással fellelhetők rajtuk a fő üzenetek.

Az üzenetek aligha támaszkodnak evidenciákra. A HHC-val ellentétben vannak kutatások, amelyek alátámasztják a kannabisz és a THC egészségtámogató jellegét. Igaz, hogy ezek a pozitív leletek elenyésző kisebbségben is vannak a negatív kutatási eredményekhez képest, de legalább léteznek. A HHC-vel kapcsolatban viszont nincsenek pozitív kutatási eredmények, amelyekre hivatkozni lehetne. Vannak viszont negatívok. Egyre több ember kerül kórházba HHC mérgezési tünetekkel (Labadie et al., 2024), amelyek egy része igen súlyos (Reiter et al., 2024; Thomsen et al., 2025). Arra nézve is gyűlnek a bizonyítékok, hogy a HHC kiválthatja a pszichotikus betegség kialakulását (O’Mahony et al., 2024). A törvényességre vonatkozó állítás ugyanakkor igaz volt, de csak nagyon rövid ideig. Ausztriában, Franciaországban, Luxemburgban, Litvániában, Németországban, Svédországban és Szlovéniában 2023 óta, Magyarországon és Csehországban 2024 óta illegális. Sorra tiltják be a HHC-t az Egyesült Államok tagállamaiban, míg az Egyesült Királyságban és Luxemburgban korábbi törvények értelmében minősülnek illegálisnak (URL 6-13). Nem csoda, hogy egymás után jelennek meg az új változatok, amelyekre – bizonyos országokban legalábbis – nem vonatkoznak a korábbi tiltások (6. ábra). A termék persze innovatív, de hogy ennek milyen következményei vannak, arra a záró fejezetben térünk ki.

Az üzenetek ugyan hamisak, ámde könnyen érthetőek, és meggyőzőnek tűnnek – olyanok számára, akik nem szeretnek, vagy akiknek nincs ideje alaposan utánanézni a dolgoknak, és ők vannak többségben.

A HHC-termékeket természetesen nem a média fősodra reklámozza, de az ún. „befolyásolók” (influencerek) szava elég messzire elhallatszik ahhoz, hogy erre ne is legyen szükség. Ebben a pillanatban nehéz felmérni, hogy a felvezető médiakampány, amely lényegében megelőzte a HHC piaci megjelenését, mennyire volt tudatos. Szerepére nézve azonban igen sokatmondó az a mód, ahogy a forgalmazást bevezették Svédországban (Helander et al., 2024). A HHC-ről folyó eszmecsere 2021 októberében bontakozott ki egy csevegő (chat) fórum lapjain. Az első bejegyzések a HHC törvényességével és hatásosságával foglalkoztak. A lassan megszilárduló vélemény az volt, hogy a HHC a THC enyhébb hatású törvényes alternatívája. A 2022. év folyamán a beszélgetés témája áttevődött a HHC-val kapcsolatos személyes élmények taglalására, és arra, hogy kimutatják-e a drogtesztek. Úgy tűnik, hogy az első hírek után fél- egy évvel, néhány embernek már sikerült beszerezni a drogot, és siettek megosztani tapasztalataikat másokkal. A 2023. év tavaszán aztán hirtelen megjelentek az első svéd webshopok, ezt követően pedig az utcai árusítás is elkezdődött. Ez nagyjából másfél évvel az után történt, hogy elkezdődött az eszmecsere a HHC-ről – felébresztve a gyanút, hogy tudatos marketing stratégiáról van szó. Ezt további kutatás nélkül természetesen nem lehet biztosan állítani, úgy tűnik azonban, hogy a HHC piacosítását ugyanolyan gondosan készítették elő, mint a kannabiszét. A forgalmazók talán el akarták kerülni a szintetikus kannabinoidok esetében elkövetett hibákat. Ezek forgalmazását nem készítették elő megfelelően, és mire a terjesztők felébredtek volna, már mindent elárasztott az ellentételezés nélküli negatív médiakampány (4. ábra).

A propaganda hatékonyságát egyértelműen bizonyítja az a vizsgálat, amelyben 4.031 fiatal amerikai felnőttet (életkor 18-34 év) kérdeztek meg a félszintetikus kannabinoidok, köztük a HHC jogi státuszáról (LoParco et al., 2025) Bár a publikáció éve későbbi, magát a vizsgálatot 2023-ban végezték, nem sokkal az után, hogy a HHC elárasztotta az amerikai piacot. Nos, a fiataloknak több mint kétharmada (70,3%) úgy vélte, hogy e vegyületek forgalmazását biztonsági tesztelés előzi meg, sőt, a megkérdezetteknek több mint fele (59%-a) úgy vélte, hogy a mindegyiket engedélyezte a US Food and Drug Administration, vagyis az Egyesült Államok gyógyszerhatósága! Vélték ezt annak ellenére, hogy a félszintetikus kannabinoidok ekkor már a legliberálisabb szabályozású Kaliforniában is illegálisak voltak (Rossheim et al., 2024, Ray et al., 2022).

HHC a HHC?

Mennyire megalapozott az a bizalom, amelyet a fiatal amerikai felnőttek a félszintetikus kannabinoidok biztonságába vetnek? E tanulmány záró fejezetében ezzel a kérdéssel foglalkozunk.

Nem kevés, és egyre gyarapodik azoknak a tanulmányoknak a száma, amelyek vegyi elemzésnek vetik alá a piacon található termékeket. Az 1. táblázatban összefoglaltuk néhány HHC-termékkel foglalkozó tanulmány következtetéseit. E tanulmányok szerzői nyilvánosan hozzáférhető webshopokból szerezték be a megvizsgált termékeket, azokra koncentrálva, amelyek a legnagyobb forgalmat érték el.

Egyetlen tanulmányban volt összhang a címkefelirat és a vegyi összetétel között (Tanaka & Kikura-Hanajiri 2024). A forgalmazók HHC-P-t ígértek, és a termékben valóban az is volt, pontosabban e vegyület két kissé eltérő változata. Ugyanaz a tanulmány egy másik termék esetében már THC-t is talált a HHC mellett, míg néhányan mások igencsak jelentős különbséget találtak a címkefelirat és valós vegyi összetétel között (1. táblázat). Egyfajta negatív csúcsteljesítményként olyan termékek is fellelhetők a piacon, amelyek egyáltalán nem is tartalmaznak HHC-t, bár címkéjük ezt hirdeti (Watanabe et al., 2024). A dologra azonban nem ez, hanem a Rossheim et al., (2024) tanulmánya tette fel a koronát.

E szerzők a három legnagyobb amerikai forgalmazó termékeit vizsgálták meg („Element Vape”, „Premium Delta-8 and CBD”, és „Exhale Premium Hemp Products”). Igen eredeti megközelítésben e gyártók nem tüntették fel a dobozon azt, hogy mit tartalmaznak a termékeik. Ehelyett fantázianeveken futó termékeket árusítottak. A vegyi elemzés kimutatta, hogy az összesen 118 forgalmazott termék 26-féle vegyületet tartalmazott, 184 féle kombinációban (csak zárójelben: mivel a kombinációk száma nagyobb a termékek számánál, gyakran fordul elő, hogy a név megegyezik, de az összetétel nem).

A vásárlók tehát – anélkül, hogy a gyártók ezt részletezték volna – lényegében vegyületkeverékekhez juthattak hozzá, amelyek leggyakoribb összetevői a különböző THC és HHC származékok voltak. A legnagyobb népszerűségnek is olyan keverékek örvendtek, amelyek ezeket tartalmazták (lásd az 1. táblázathoz fűzött megjegyzést).

Egy részletes tanulmány végkövetkeztetéseként Ray et al., (2022) megállapítja, hogy a félszintetikus kannabinoidok gyártói szennyezett nyersanyagokból indulnak ki, a késztermékek vegyelemzése és utótisztítása pedig minimum hanyag, de sok esetben valószínűleg nem is történik meg. A hirdetett gyógyítóhatások nem léteznek, vagy – új vegyületek esetében – semmi sem támasztja alá a létezésüket, és az árusított koktélok olyan vegyületekből állnak, amelyek illegálisak.

Ha ez a gyógyszergyártásban fordulna elő, a vétkesek igen hamar börtönbe kerülnének – és kerültek is, ennél kisebb bűnökért. Mivel félszintetikus kannabinoidokról van szó, a gyártók és forgalmazók meggazdagodnak. Egyre égetőbb a szükség, hogy ezzel a helyzettel kezdjünk valamit – állítom nem én, hanem a hivatkozott munkáknak mindegyike.

 

 

  1. táblázat. Címke és valóság. HHC-termékek összetétele vegyelemzési adatok alapján.
Összetétel Forrás
Címke szerint Mérések szerint
HHC 11β-HHC

11α-HHC

dihydro-iso-THC

Tanaka & Kikura-Hanajiri 2024
HHC-P 11β-HHC-P

11α-HHC-P

Tanaka & Kikura-Hanajiri 2024
HHC-P (9R)-HHC-P

iso-HHC-P

cis-HHC-P

abn-HHCP

+ 2 melléktermék

Schirmer et al., 2024
HHC-PM

(60%)

Δ9-THC-O

HHC acetát

Watanabe et al., 2024
HHC (9R)-HHC

(9S)-HHC

CBC

CBCA

CBD

CBDA

CBG

CBGA

CBN

Δ8-THC

Δ9-THC

Δ9-THCA

Russoet al., 2023
10-OH-HHC

(80%)

cannabidiol

cannabinol

α-caryophyllene

β-caryophyllene

THC izomérek

Watanabe et al., 2024
Astro Eight, Binoid, Cake

Canna River, Delta Extrax

Dimo, ELYXR, Exhale,

Exodus, Flying Monkey,

Frozen Fields, Galaxy Treats

Geek’d, Ghost, Happi,

Hidden Hills, HIGH, HiXotic,

Honeyroot, Kalibloom, Kik,

Koi, Looper, Maui Labs,

Mellow Fellow, Modus/Medusa,

Ocho Extracts, Pacha,

Packwoods, Purlyf, Space Gods,

STIIIZY, Torch, TRE House,

Trippy Sugar, Two Hawk,

Tyson, URB,

Wild Orchard, ZAZA

HHC

HHC-P

PHC

THC-A

THC-B

THC-H

THC-JD

THC-O

THC-P

THC-V

THC-X

Δ6-THC

Δ8-THC

Δ9-THC

Δ10-THC

Δ11-THC

Rossheim et al., 2024 *

* Az összesen forgalmazott 118 termék (ebből a leggyakoribb 40-et soroltuk fel), 26 vegyületet tartalmazott (ebből 15-öt soroltunk fel), amelyeket 184 féle kombinációban árusítottak. A leggyakoribb kombinációk: (Δ8-THC + THC-P); (Δ8-THC + Δ9-THC); (Δ8-THC + Δ10-THC); (Δ8-THC + HHC + THC-P); (Δ8-THC + Δ10-THC + THC-P).

Szakirodalom

Adams R, Pease DC, Clark JH. Structure of Cannabidiol. VI. Isomerization of Cannabidiol to Tetrahydrocannabinol, a Physiologically Active Product. Conversion of Cannabidiol to Cannabinol. J Amer Chem Soc. 1940; 62 (9): 2402–2405. doi:10.1021/ja01866a040

Barna I, Till I, Haller J. Blood, adipose tissue and brain levels of the cannabinoid ligands WIN-55,212 and SR-141716A after their intraperitoneal injection in mice: compound-specific and area-specific distribution within the brain. Eur Neuropsychopharmacol. 2009; 19(8):533-41. doi: 10.1016/j.euroneuro.2009.02.001.

Casati S, Rota P, Bergamaschi RF, Palmisano E, La Rocca P, Ravelli A, Angeli I, Minoli M, Roda G, Orioli M. Hexahydrocannabinol on the Light Cannabis Market: The Latest „New” Entry. Cannabis Cannabinoid Res. 2024; 9(2): 622-628. doi: 10.1089/can.2022.0253. Epub 2022 Nov 23. PMID: 36445181.

Devane WA, Dysarz FA 3rd, Johnson MR, Melvin LS, Howlett AC. Determination and characterization of a cannabinoid receptor in rat brain. Mol Pharmacol. 1988; 34(5):605-13.

Devane WA, Hanus L, Breuer A, Pertwee RG, Stevenson LA, Griffin G, Gibson D, Mandelbaum A, Etinger A, Mechoulam R. Isolation and structure of a brain constituent that binds to the cannabinoid receptor. Science. 1992; 258(5090):1946-9. doi: 10.1126/science.1470919..

European Monitoring Center for Drugs and Drug Addiction (2019). EU Drug Markets Report https://www.emcdda.europa.eu/publications/joint-publications/eu-drug-markets-report-2019_en

European Monitoring Center for Drugs and Drug Addiction (2020). New psychoactive substances: global markets, local threats and the COVID-19 pandemic – An update from the EU Early Warning System. https://www.drugsandalcohol.ie/33553/

European Monitoring Center for Drugs and Drug Addiction, European Drug Report 2021: Trends and Developments 2021. https://www.emcdda.europa.eu/publications/edr/trends-developments/2021_en

European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction. Perspectives On Drugs: Synthetic cannabinoids in Europe. 2017. https://www.emcdda.europa.eu/system/files/publications/2753/POD_Synthetic%20cannabinoids_0.pdf

Gaoni Y, Mechoulam R. Hashish—VII: The isomerization of cannabidiol to tetrahydrocannabinols. Tetrahedron 1966; 22(4): 1481-1488, doi:https://doi.org/10.1016/S0040-4020(01)99446-3 (1966)

Haller J, Bakos N, Szirmay M, Ledent C, Freund TF. The effects of genetic and pharmacological blockade of the CB1 cannabinoid receptor on anxiety. Eur J Neurosci. 2002; 16(7):1395-8. doi: 10.1046/j.1460-9568.2002.02192.x.

Haller J, Rompos É, Szabó Í, Humli V, Christián L. Drug regulations and trafficking: Synthetic cannabinoids and cathinones in Hungary. Forensic Sci Int. 2023; 349:111778. doi: 10.1016/j.forsciint.2023.111778

Haller J. Anxiety modulation by cannabinoids-the role of stress responses and coping. Int J Mol Sci. 2023; 24(21): 15777. doi: 10.3390/ijms242115777.

Haller J. Herbal cannabis and depression: a review of findings published over the last three years. Pharmaceuticals (Basel). 2024; 17(6): 689. doi: 10.3390/ph17060689

Helander A, Johansson M, Villén T, Andersson A. Appearance of hexahydrocannabinols as recreational drugs and implications for cannabis drug testing – focus on HHC, HHC-P, HHC-O and HHC-H. Scand J Clin Lab Invest. 2024; 84(2):125-132. doi: 10.1080/00365513.2024.2340039

Katona I, Sperlágh B, Sík A, Kőfalvi A, Vizi ES, Mackie K, Freund TF. Presynaptically located CB1 cannabinoid receptors regulate GABA release from axon terminals of specific hippocampal interneurons. J Neurosci. 1999; 19(11): 4544-58. doi: 10.1523/JNEUROSCI.19-11-04544.1999.

Labadie M, Nardon A, Castaing N, Bragança C, Daveluy A, Gaulier JM, El Balkhi S, Grenouillet M; French Poison Centre Research Group; Christine Tournoud. Hexahydrocannabinol poisoning reported to French poison centres. Clin Toxicol (Phila). 2024; 62(2):112-119. doi: 10.1080/15563650.2024.2318409

LoParco CR, Rossheim ME, Cui Y, McCready DM, Romm KF, Wang Y, Yang YT, Cavazos-Rehg PA, Berg CJ. Derived psychoactive cannabis product perceptions and use among a sample of US young adults. Addict Behav. 2025; 160: 108180. doi: 10.1016/j.addbeh.2024.108180

Martin M, Ledent C, Parmentier M, Maldonado R, Valverde O. Involvement of CB1 cannabinoid receptors in emotional behaviour. Psychopharmacology (Berl). 2002; 159(4):379-87. doi: 10.1007/s00213-001-0946-5.

O’Mahony B, O’Malley A, Kerrigan O, McDonald C. HHC-induced psychosis: a case series of psychotic illness triggered by a widely available semisynthetic cannabinoid. Ir J Psychol Med. 2024 Feb 14:1-4. doi: 10.1017/ipm.2024.3. Epub ahead of print.

Ray CL, Bylo MP, Pescaglia J, Gawenis JA, Greenlief CM. Delta-8 Tetrahydrocannabinol Product Impurities. Molecules. 2022; 27(20):6924. https://doi.org/10.3390/molecules27206924

Reiter N, Linnet K, Andersen NØ, Rasmussen BS, Nielsen MK, Eriksen KR, Palmqvist DF. Severe poisoning with semi-synthetic cannabinoids. Ugeskr Laeger. 2024 Sep 9;186(37):V04240241. Danish. doi: 10.61409/V04240241. PMID: 39323250.

Rompos É, Baráth NE, Bellavics ZM, Lohner K, Haller J. A „bika drog” rendészeti neurobiológiája. Belügyi Szemle, 2021; 69(4), 531-552. doi: 10.38146/BSZ.2021.4.1

Rossheim ME, Tillett KK, Vasilev V, LoParco CR, Berg CJ, Trangenstein PJ, Yockey RA, Sussman SY, Siegel M, Jernigan DH. Types and Brands of Derived Psychoactive Cannabis Products: An Online Retail Assessment, 2023. Cannabis Cannabinoid Res. 2024; 9(6): 1478-1481. doi: 10.1089/can.2023.0266.

Russo F, Vandelli MA, Biagini G, Schmid M, Luongo L, Perrone M, Ricciardi F, Maione S, Laganà A, Capriotti AL, Gallo A, Carbone L, Perrone E, Gigli G, Cannazza G, Citti C. Synthesis and pharmacological activity of the epimers of hexahydrocannabinol (HHC). Sci Rep. 2023; 13(1):11061. doi: 10.1038/s41598-023-38188-5

Schirmer W, Gjuroski I, Vermathen M, Furrer J, Schürch S, Weinmann W. Isolation and characterization of synthesis intermediates and side products in hexahydrocannabiphorol. Drug Test Anal. 2024 Jul 1. doi: 10.1002/dta.3759. Epub ahead of print.

Stansfield CR, Somerville RF, Hassan VR, Kolbe E, Partington HK, Walsh KAJ, Johnson CS. Effects of external influences on synthetic cannabinoid trends in New Zealand, 2014 to 2020. Forensic Sci Int. 2020 Nov;316:110485. doi: 10.1016/j.forsciint.2020.110485.

Stovicek O. HHC – hatása és felhasználása. Évszám nélkül. Cannadora, https://www.cannadorra.hu/a-kenderrol/hhc-hatasa-es-felhasznalasa. Letöltve 2025. 03. 05.

Tanaka R, Kikura-Hanajiri R. Identification of hexahydrocannabinol (HHC), dihydro-iso-tetrahydrocannabinol (dihydro-iso-THC) and hexahydrocannabiphorol (HHCP) in electronic cigarette cartridge products. Forensic Toxicol. 2024; 42(1): 71-81. doi: 10.1007/s11419-023-00667-9

Thomsen R, Axelsen TM, Løkken N, Krogh LMG, Reiter N, Rasmussen BS, Laursen EL. Prolonged sedation and unconsciousness after intoxication with the novel semisynthetic cannabinoid hexahydrocannabioctyl (HHC-C8): Two case descriptions. Toxicol Rep. 2025. doi: 10.1016/j.toxrep.2025.101912. Epub ahead of print.

URL 1. https://www.cannadorra.hu/a-kenderrol/hhc-hatasa-es-felhasznalasa/ Letöltve 2025. 03. 07.

URL 2. https://keszon.hu/a-hhc-csoda/ Letöltve 2025. 03. 07.

URL 3. https://www.cbdcibdol.hu/blog/1931-hhc-vs-thc-hogyan-hasonlithatok-oessze-ezek-a-kannabinoidok Letöltve 2025. 03. 07.

URL 4. https://hemphealth.hu/HHC-utmutato Letöltve 2025. 03. 07.

URL 5. https://www.cannadorra.hu/a-kenderrol/hhc-hatasa-es-felhasznalasa/ Letöltve 2025. 03. 07.

URL 6. https://www.legislation.gov.uk/ukpga/2016/2/contents Letöltve 2025. 03. 07.

URL 7. https://budpop.com/is-hhc-legal/ Letöltve 2025. 03. 07.

URL 8. https://www.ages.at/en/ages/office-for-tobacco-coordination/news-and-product-warnings#accordion-24442 Letöltve 2025. 03. 07.

URL 9. https://www.lemonde.fr/sante/article/2023/06/12/cannabis-le-hhc-sera-interdit-en-france-a-partir-de-mardi_6177293_1651302.html Letöltve 2025. 03. 07.

URL 10. https://chronicle.lu/category/medical/46193-hexahydrocannabinol-hhc-to-be-regulated-in-luxembourg  Letöltve 2025. 03. 07.

URL 11. https://e-uprava.gov.si/si/drzava-in-druzba/e-demokracija/predlogi-predpisov/predlog-predpisa.html?id=15805 Letöltve 2025. 03. 07.

URL 12. https://www.bfarm.de/DE/Bundesopiumstelle/Betaeubungsmittel/Sachverstaendigenausschuss/Sitzungen/Ergebnisse_59.html?nn=595366 Letöltve 2025. 03. 07.

URL 13. https://cmp.seznam.cz/nastaveni-souhlasu?service=bcr&cwtime=1741358424619&cwri=5e9c5fe9efcd12581c69617ac573ebd6 Letöltve 2025. 03. 07.

US Drug Enforcement Administration, Emerging Threat Report Annual 2018. https://cesar.umd.edu/publications/dea-emerging-threat-reports.

US Drug Enforcement Administration, Emerging Threat Report Annual 2019.  https://cesar.umd.edu/publicationprofile/170

US Drug Enforcement Administration, Emerging Threat Report Annual 2020. https://cesar.umd.edu/publicationprofile/236

US Drug Enforcement Administration, Emerging Threat Report Annual 2021. https://cesar.umd.edu/publications/dea-emerging-threat-reports

Wallack L, Dorfman L, Jernigan D, Themba-Nixon, M. Media Advocacy and Public Health. SAGE Publications, Inc, London, 1993.

Watanabe S, Murakami T, Muratsu S, Fujiwara H, Nakanishi T, Seto Y. Discrepancies between the stated contents and analytical findings for electronic cigarette liquid products: Identification of the new cannabinoid, Δ9-tetrahydrocannabihexol acetate. Drug Test Anal. 2024 Jul 22. doi: 10.1002/dta.3777. Epub ahead of print.

Weishaar H, Dorfman L, Freudenberg N, Hawkins B, Smith K, Razum O, Hilton S. Why media representations of corporations matter for public health policy: a scoping review. BMC Public Health. 2016 Aug 30;16(1):899. doi: 10.1186/s12889-016-3594-8. PMID: 27577053; PMCID: PMC5006262.

Wilson RI, Nicoll RA. Endocannabinoid signaling in the brain. Science. 2002; 296(5568): 678-82. doi: 10.1126/science.1063545.

[1] A kannabinolt angolul c-vel írják. A THC és HHC neve nemzetközivé vált, ezért rövidítésben a C-t használjuk a kannabinol esetében is.