A Drogkutató Intézet igazgatójának, Prof. Dr. Haller Józsefnek a mértékadó ScienceDirect folyóiratban megjelent tanulmánya az elmúlt tíz év adataiból azt a következtetést vonta le, hogy a drogkereskedők vélhetően a kábítószer-szabályozás kijátszása érdekében állítják elő az új pszichoaktív anyagokat, forgalmazásukat pedig az uniós intézkedések alapján irányítják.
A helyi jogszabályok nyomon követése és az azokhoz való alkalmazkodás lehetővé teszi a szintetikus drogok nagyarány
A Magyar Tudományos Akadémia doktora által jegyzett dokumentum tízéves periódusban vizsgálta Magyarországon az úgynevezett kannabinoidok és k
Ebben az időtartamban rendszeresen jelentek meg új szintetikus szerek a hazai feketepiacon, előbbiből félévente, utóbbiból évente. A korábban nem ismert anyagok forgalmazása a bevezetésük után nőtt, majd a csúcspont elérése, a betiltásuk után gyorsan visszaesett – viszont a csökkenéssel párhuzamosan új szereket azonosítottak. Feltételezhető, hogy a forgalmazást az uniós szabályozás általános tendenciái vagy a nagy országok által bevezetett intézkedések irányították.
A tanulmány adatai arra utalnak, hogy Magyarországon és valószínűleg más országokban is két különböző stratégia létezik a dizájner drogok előállítására és kereskedelmére. A kettő közötti választás több tényezőtől függhet, a gyors piaci változások által megkövetelt készségek rendelkezésre állásától kezdve a különböző piaci szegmensek költség-haszon értékeléséig.
A szerző példaként említi, hogy míg a kannabinoidoknál rövid idő alatt nagy mennyiséget értékesítettek, addig a katinonoknál a kereskedelem intenzitása nem
„Az új pszichoaktív anyagokat a kábítószer-szabályozás kijátszása érdekében állítják elő. A szabályozási erőfeszítések vegyes sikere azonban arra utal, hogy a forgalmazás dinamikája nem teljesen ismert” – írta Prof. Dr. Haller József a tanulmány készítésének motivációjáról. A szakértő szerint a stratégiák tanulmányozása a szomszédos és távoli uniós országokban segíthet a piaci események elemzésében és előrejelzésében.