A kannabisz fogyasztására és árusítására vonatkozó kísérleti programot indítanak Svájcban várhatóan nyártól. A program célja, hogy tisztább képet kapjanak a kannabisz legalizálásnak hatásairól az országban (1,2). A svájciak véleménye a kannabisz liberalizálást illetően az utóbbi években jelentősen megváltozott: a svájci egészségügyi minisztérium szerint 2021-ben a lakosság mintegy 70 százaléka támogatta a kannabisztörvények liberalizálását, szemben a három évvel korábbi 58 százalékkal (5).
Nem Zürich az első város az országban, amely részt vesz ilyen kísérleti programban. Tavaly Bázelben hasonló, mintegy 400 résztvevővel zajló kísérlet indult el, miután a svájci parlament 2020-ban elfogadott egy törvénymódosítást, amely lehetővé tette a szabadidős kannabiszfogyasztás hatásait vizsgáló kísérleteket (3).
Az országban tavaly augusztus elsejétől a betegek orvosi receptre kaphatnak gyógyászati kannabiszt, korábban ehhez kérelmet kellett benyújtaniuk (4).
A március 21-én jóváhagyott “Züri Can – Cannabis with Responsibility” elnevezésű, a zürichi városi tanács és a Zürichi Egyetemi Kórház együttműködésével tervezett projekt célja, hogy a szakértők tanulmányozhassák a szabályozott kannabisz kínálat hatását a használók fogyasztására és egészségére. A résztvevők szabályozott körülmények között, ellenőrzött termesztésből származó, kiválasztott kannabisz termékeket vásárolhatnak. A kísérleti programmal céljuk, hogy politikailag és technikailag releváns betekintést kapjanak a kannabisz kezelésének lehető legjobb módjáról.
A tanulmány célja, hogy összehasonlítsa és szembeállítsa a különböző ellátási pontok és kannabisztermékek előnyeit és hátrányait, valamint a jelenlegi illegális piaci helyzetet a közegészségügy fenntartása, a közbiztonság garantálása és a kiskorúak védelmének előmozdítása érdekében.
Az idén nyáron induló három éves program keretében Zürich városának legfeljebb 3000 lakosa vásárolhat majd szabályozott adagokban kannabiszt. Hathavonta pedig egy kérdőívet kell kitölteniük a fogyaszási szokásaikról és egészségügyi állapotukról.
A programba való csatlakozás kritériuma, hogy a résztvevő 18. életévét betöltötte. Kivétel alá tartoznak a terhes nők, a hivatásos gépjárművezetők és azok a felnőttek, akiknél a kábítószer-függőség vagy a kábítószer-fogyasztás miatt rossz egészségi állapot jelei mutatkoznak.
A kannabiszt gyógyszertárakban, speciális gyógyszertárakban és szociális klubokban vásárolhatják meg a résztvevők. A tervek szerint 21 ellátási pont áll majd rendelkezésre és várhatóan 2023 augusztusában kezdik meg az értékesítést. A résztvevők különböző THC- és CBD-koncentrációjú termékek közül választhatnak és ezek árait az illegális piaci árak változásaihoz fogják igazítani.
A termékek beszerzése és termesztése engedéllyel rendelkező svájci vállalatoktól történik, ezáltal a produktumok szigorúan ellenőrzöttek és tisztaságuk biztosított. Az első betakarításra várhatóan 2023 júliusában kerülhet sor, míg a hasistermékek, amelyek előállítása hosszabb időt vesz igénybe és bonyolultabb feldolgozást igényelnek, várhatóan 2023 októberének második felében válnak elérhetővé. Természetesen a gyakorlati megvalósításkor van néhány olyan kérdés, amit figyelembe kell venni. Az egyik ilyen, hogy a CBD-piac már jelenleg is telített, és néhány termelő visszatért a hagyományos növények termesztéséhez. Ez nagyrészt a földterületek, üvegházak magas bérleti díjainak is tulajdonítható, hiszen sok esetben a kendertermesztés költségei magasabbak voltak, mintha csak hagyományos növények termesztésére használták volna. Továbbá úgy tűnik, hogy a rekreációs piaci kísérleti program szigorúan csak azokra a svájci termesztőkre összpontosít, akik szabadföldön vagy üvegházakban talajhoz kötött termesztést indítanak. Más szóval: A beltéri termesztő létesítmények nem szállíthatnak THC-tartalmú kannabiszt a kísérleti kísérletekhez (6).
Nem Svájc az egyedüli európai ország, amely a kannabisz legalizálás hatásainak vizsgálatába forrásokat fektet. Nemrég Hollandia indított hasonló kísérleti programot Tilburg és Breda településeken. Számos más európai ország azonban kihagyva a kísérleti fázisokat közvetlenül a kannabisz legalizálása felé halad. Németország egyértelműen a kannabisz legalizálását sürgeti, a Cseh Köztársaság pedig bejelentette, hogy legalizálni kívánja a kannabiszt. Európában jelenleg Málta az egyetlen olyan ország, amely legalizálta a felnőtteknek szánt kannabisz termesztését és fogyasztását (1).
A svájci kísérleti programmal kapcsolatban felmerül a kétely, hogy ha ezt ilyen szigorú körülmények között fogják megvalósítani, akkor a kapott eredmények ténylegesen a valóságot tükrözik-e majd. Hiszen a tapasztalat az, hogy más országokban az államilag elérhető vegytiszta kannabisz termékek helyett (mivel ezek THC tartalma nem elégíti ki a fogyasztók igényeit), továbbra is a feketepiacról szerzik be azokat. Az bizonyos, hogy a kísérleti program sikeressége előkészíti Svájc számára ahhoz a legalizációs hullámhoz történő csatlakozást, mint amit Amerikában, Kanadában és más nyugati országokban láthatunk.