Az impulzivitás, vagyis a saját viselkedés negatív következményeire való csökkent érzékenység, gyors, mérlegelés nélküli döntéshozatal és a hosszútávú következmények figyelmen kívül hagyása szintén összefüggésbe hozható a függőségek kialakulásával.
A kontroll típusa meghatározza, az illető mennyire bízik saját képességeiben, képes-e impulzusait, viselkedését kontroll alatt tartani. Amennyiben kiszolgáltatottnak érzi magát a külső körülményektől, vagyis külső kontrollos, nagyobb eséllyel fog különböző szerekhez folyamodni, például a már említett érzelemszabályozás céljából.
Kulturális különbségek
Bizonyos viselkedések negatív címkézése nagyban függ az adott társadalmi berendezkedéstől, történelmi korszaktól, a jelenséggel kapcsolatos szociális reprezentációktól és a közösség által elfogadott normáktól. A kulturális és biológiai hatások összefonódása megmutatkozik a keleti és nyugati kultúrák alkoholfogyasztási szokásaiban. Mivel Japánban az alkohol lebontásához szükséges enzim alapvetően hiányzik az emberek szervezetéből, ritka az alkoholfogyasztás, ebből kifolyólag pedig a függőség kialakulása is.
A pszichoaktív szerek közül az ayahuasca rituális használata például őshonos a sámáni kultúrákban, de ma már világszerte elterjedt, mint olyan „drog”, amelyet a többi illegális szerrel összehasonlítva kevésbé tartanak veszélyesnek. Hatása kétségtelenül hallucinogén, klinikai alkalmazhatóságát jelenleg is vizsgálják.
Protektív tényezők
A függőség esetében a protektív tényezők olyan személyen belüli vagy környezeti feltételek, amelyek csökkenthetik a szerhasználat előfordulásának valószínűségét. Ezek közé soroljuk a szociális kompetenciát, problémamegoldó készséget, önállóságot, én-hatékonyságot, belső kontroll attitűdöt, céltudatosságot és a tervek megvalósításának képességét, illetve az elfogadás érzését nyújtó szeretetkapcsolatokat. Továbbá fontos megemlíteni a rezilienciát, amely nemcsak társas kompetenciákat vagy pozitív mentális egészséget foglal magában, hanem magas rizikójú környezet ellenére is sikeres ellenállást, a csapásokon és nyomorúságon való túljutás képességét (Masten, 2001). Ezenkívül fontos lehet a megfelelő egészségedukáció, vagyis a kábítószer-használat kockázatainak ismerete és az erről alkotott laikus értelmezések.
Egy felső hatalomban való hit különösen olyan nehéz élethelyzetekben válhat fontos magyarázóelvvé, amikor kontrollálhatatlan eseményekkel, veszteségekkel szembesülünk. Egy szenvedélybeteg számára a vallás felé fordulás egyéni és társas szinten is meghatározó élményt jelenthet. A közösséghez való tartozás egyidejűleg nyújt elfogadó, szeretetteljes légkört, a személyes hit támogató hatása pedig erőt adhat a leszokás folyamatában. Ezenkívül a hitnek a megelőzésben is nagy szerepe lehet, a vallásos nevelés preventív szerepe több, iskoláskorúakkal végzett kutatásban is megerősítést nyert (Kovács, 2007; Pikó, Kovács, Kriston, 2011; Nagyné Molnár, 2014).
Felhasznált irodalom:
Durkheim É. (1978): A szociológia módszertani szabályai. In: É. Durkheim, A társadalmi tények magyarázatához. Bp. Közgazgadsági és jogi kiadó, 21-160.
Engel G. L. (1977): The need for a new medical model: a challenge for biomedicine. Science. 1977 Apr 8;196(4286):129-36. doi: 10.1126/science.847460. PMID: 847460.
Fonagy, P., Target, M. (2005): Pszichoanalitikus elméletek a fejlődési pszichopatológia tükrében. Budapest: Gondolat Kiadó, 10. fejezet, pp. 287-315 & 334-348.
Frecska E. (2016): Az ayahuasca pszichiátriai felhasználásának lehetőségei. Neuropsychopharmacologia Hungarica. – 2016. 18. évf. 2. sz., p. 79-86.
Gerevich J., Bácskai E., Rózsa S. (2002): A temperamentum és karakter kérdőív alkalmazhatósága alkohol- és drogfogyasztók körében. Egy multicentrikus kutatás első eredményei Psychiatria Hungarica
Láng, A., Nagy, L. (2013): Kötődéselmélet és fejlődési pszichopatológia – szemlélet, modellek, közvetítő mechanizmusok = Attachment theory and developmental psychopathology: Perspectives, models, mediating mechanisms. Magyar Pszichológiai Szemle, 68 (1). pp. 23-37. ISSN 0025-0279
Onnis, L. (1993): A pszichoszomatikus zavarok rendszerszemlélete, Animula
Pikó B., Kovács E., Kriston P. (2011): A belső/külső kontroll és a serdülőkori szerfogyasztás összefüggésének jelentősége a magatartás-orvoslásban
Pikó, B. (2017): Függőségek és a mértéktelenség kultúrája. VALÓSÁG: TÁRSADALOMTUDOMÁNYI KÖZLÖNY, 60 (3). pp. 16-23. ISSN 0324-7228 (2017)
Rácz J (2014): Pszichoaktív anyagok használatához társuló kórképek. In: Vikár András, Vikár György és Székács Eszter (szerk.): Dinamikus gyermekpszichiátria. 3. átdolgozott kiadás. Medicina Könyvkiadó Zrt., Budapest, 429-491.
Yamamoto J. (2004): Recent trends of drug abuse in Japan. PubMed Ann N Y Acad Sci.