A CDU számos politikusa nyilvánvalóvá tette, már a marihuána legalizációs törvény vitája során, hogy hatalomra kerülésük esetén prioritásként kezelik a törvény azonnali visszavonását.
Ezen a héten lesz a Bundestagban a bizalmi szavazás Olaf Scholz kancellár ellen. A végeredmény borítékolható, a hírek szerint februárban lesznek az előrehozott választások Németországban. Minden felmérés egybehangzóan azt állítja, hogy a következő kormánykoalíciót a CDU/CSU szövetség fogja vezetni, nagy valószínűség szerint a szociáldemokratákkal (SDP). Az elmúlt két évben a CDU következetesen ellenezte a marihuána legalizációját. A CDU álláspontja szerint a legalizáció veszélyes hatásokat gyakorolhat a társadalomra, különösen a fiatalokra, és nem csökkentené hatékonyan a feketepiacot. Ehelyett a párt a megelőzésre és a drogfüggőség kezelésére helyezte volna a hangsúlyt.
Jens Spahn, a CDU vezető politikusa és korábbi egészségügyi miniszter kijelentette, hogy a marihuána legalizációja veszélyezteti a fiatalokat, mivel növeli a kábítószer-fogyasztás társadalmi elfogadottságát, és ezzel negatív példát mutat a gyermekek és serdülők számára. Thorsten Frei, a CDU parlamenti frakcióvezető-helyettese annak a véleményének adott hangot, hogy a legalizáció jelentős közbiztonsági kockázatokat hordoz, beleértve a közúti balesetek számának növekedését és a feketepiac továbbélését (mindkettőben igaza lett). Egy parlamenti vita során Stefan Müller, a CSU képviselője (a CSU a CDU bajor testvérpártja) hangsúlyozta, hogy a legalizációs törvény aláássa a rendvédelmi szervek munkáját, különös tekintettel az illegális drogkereskedelem elleni küzdelemre.
Mintegy 9 hónappal a törvény hatályba lépése után már vannak tapasztalataink a hatásokról. De nézzünk, két példát azokra a folyamatokra, amelyek nem, vagy csak nagyon komoly erőfeszítések és társadalmi valamint gazdasági károk árán fordíthatóak vissza.
A legalizáció visszavonása esetén várható, hogy a fogyasztók ismét a feketepiac felé fordulnak, ami az eddig is jelentős drogcsempészet újbóli felvirágzását jelenti. Ráadásul azok számára, akik a legalizáció során kezdtek el marihuánát használni, a tiltás növelheti az illegális beszerzés kockázatát, hiszen számukra ismeretlen és veszélyes terepre tévednek. Ez szinte biztosan a bűnözési statisztikák növekedéséhez vezethet. A németországi feketepiac erősödése hatással lehet más európai országokra is, mivel a drogkereskedelem nem ismer határokat. Ez különösen érintheti a szomszédos országokat, például Franciaországot és Lengyelországot.
A tiltás visszaállítása jelentős terhet róhat a rendvédelmi szervekre, amelyeknek újra kell kezdeniük a marihuána-fogyasztók és -kereskedők elleni fellépést. Mint mi is megírtuk, a törvény hatályba lépése után mintegy negyedmillió ügyet kell felülvizsgálni és több száz azoknak az elítélteknek a száma, akiket kiengedtek a börtönökből. Felmerül a kérdés, hogy őket újra be kell gyűjteni, illetve a lezárt, majd megnyitott, felülvizsgált és törölt ügyeket újra meg kell nyitni és ítéletet hozni? Ha ez így van a német igazságszolgáltatásban dolgozó szakembereknek évekre előre megvan a feladata. Ráadásul azok az állampolgárok, akik a legalizáció ideje alatt legálisan fogyasztottak vagy vásároltak marihuánát, jogi bizonytalansággal nézhetnek szembe. Ez különösen igaz lehet olyan esetekben, amikor a visszavonás utólagos büntetéseket von maga után.
A választások után kiderül, hogy a CDU komolyan gondolta-e a marihuána legalizáció eltörlésének prioritását. Bár nehéz, gazdaságilag és politikailag is bonyolult folyamatról van szó, mi csak drukkolni tudunk, hogy sikerüljön, mert a visszavonás pozitív üzenet a kábítószerek elleni harcban és mindenképpen kedvező hatásokkal járna a magyar társadalomra nézve is.
Forrás:
https://drogkutato.hu/cikkek/a-nemetorszagi-marihuana-legalizacios-tervezet-veszelyei-
magyarorszagra-nezve-konferencia-beszamolo/
https://drogkutato.hu/cikkek/nemet-legalizacio-kovetkezmenye-a-korabban-elitelt-drogdilerek-is-
kiszabadulhatnak-a-bortonbol/
Szívnának, de nincs mit: felemásra sikerült a német marihuána-legalizáció | Euronews
Németország is legálissá tette a marihuánát, pedig erős az ellenzés – Világgazdaság