Olvasási idő: 6 perc

Mi is pontosan a HHC és miért veszélyes?

Szerző
Téglásy Kristóf
Dátum
2025.03.14.

 

Egyre többször hallani egy új vegyületről, mely kezdi elfoglalni a féllegális kábítószerpiacot. De tulajdonképpen mi is az a sokat emlegetett HHC, mivel is állunk szemben. Elemzésünkből kiderül, hogy éppen itt van az ideje, hogy véget vessünk a bújtatott kábítószer reklámoknak.

Elég csak beütni a legismertebb keresőoldalba a HHC betűszót, máris webshopok tucatjai ajánlják termékeiket. Pedig itt is egyértelműen káros drogról van szó. A HHC (hexahidrokannabinol) egy félszintetikus kannabinoid, amelyet a kannabisz növényben természetesen előforduló kannabinoidokból, például a CBD-ből állítanak elő kémiai hidrogénezés segítségével. Bár a HHC viszonylag új szereplő a kannabinoidpiacon, egyre nagyobb figyelmet kap, különösen azok körében, akik a THC (tetrahidrokannabinol) legális alternatíváját keresik. A HHC hatásai részben hasonlítanak a THC-éra, mivel mindkettő képes befolyásolni a központi idegrendszert és pszichoaktív élményt kiváltani. Azonban a HHC jogi helyzete sok országban még nem tisztázott, és az egészségügyi kockázatai is kevésbé ismertek, mint a THC-é vagy a CBD-é. Azonban a kereskedőknek fontos, hogy a neve hasonló, így azok is előszeretettel veszik, akik THC tartalmú szereket szerettek volna vásárolni, azonban mivel azok nem legálisak, átváltanak a HHC tartalmú szerekre, termékekre.

Lássuk, hogy hogyan is készül a HHC? A HHC-t általában ipari eljárásokkal állítják elő. Az egyik leggyakoribb módszer a CBD hidrogénezése, amely során hidrogénmolekulákat adnak hozzá a kannabinoid szerkezetéhez, hogy stabilabbá tegyék azt. Ez a folyamat hasonló ahhoz, ahogyan a növényi olajokat hidrogénezett zsírokká alakítják. Az eredmény egy félszintetikus kannabinoid, amely képes a szervezet kannabinoid receptoraihoz kötődni, és így különböző pszichoaktív hatásokat kiváltani. A HHC hatásai nagymértékben hasonlítanak a THC-éhoz, de általában gyengébbnek tartják. A felhasználók beszámolói szerint a következő hatásokat tapasztalhatják:

  • Eufória és boldogságérzet
  • Relaxáció és stresszcsökkentés
  • Fokozott étvágy
  • Enyhe hallucinációk vagy észlelési torzulások
  • Fáradtság vagy álmosság
  • Megváltozott időérzékelés

Ezek a hatások egyénenként eltérhetnek, és a fogyasztott mennyiségtől is függnek. És itt muszáj megemlítenünk azt a veszélyfaktort, hogy a kannabiszhoz hasonlóan a HHC tartalmú termékek fogyasztása is nagyban növeli a közlekedési balesetek kockázatát. Tehát lehet, hogy bizonyos országokban nem illegális, azonban ettől még lehet életveszélyes.

A HHC veszélyei elsősorban abból adódnak, hogy kevés tudományos kutatás áll rendelkezésre róla, és az ipari előállítása során használt kémiai eljárások potenciálisan egészségkárosító melléktermékeket eredményezhetnek. Mivel a HHC hatásmechanizmusa és hosszú távú egészségügyi hatásai még nem teljesen ismertek, fennáll a veszélye annak, hogy káros hatásai lehetnek a szív- és érrendszerre, az idegrendszerre és az agy fejlődésére. A THC-hez hasonlóan a HHC is okozhat szorongást, paranoiaérzést és kognitív funkcióromlást. A légzőrendszerre gyakorolt hatásai is ismeretlenek, különösen a belélegzett formák esetében (például vaporizálás során). A rendszeres használat függőséget alakíthat ki, különösen azoknál, akik hajlamosak pszichoaktív szerek használatára. A nagy dózisú HHC használat szorongást, paranoiaérzést és pszichotikus epizódokat is kiválthat. Mivel a HHC befolyásolhatja a kognitív funkciókat, csökkentheti a koncentrációt és a memória teljesítményét, ami veszélyes lehet például a fentebb említett autóvezetés vagy a munkahelyi feladatok során.

A HHC jelenleg jogi szürkezónában van sok országban, ami azt jelenti, hogy forgalmazása nem feltétlenül illegális, de nincs megfelelő szabályozás sem a minőségellenőrzésre, sem a fogyasztók védelmére. Egyes országokban a HHC-t már betiltották, míg máshol még nem került a tiltott anyagok listájára. A szabályozatlanság miatt a piacon található HHC-termékek tisztasága és összetétele gyakran kérdéses, ami további egészségügyi kockázatokat rejt magában. A nem ellenőrzött piacon forgalmazott HHC-termékek gyakran tartalmazhatnak szennyeződéseket, például nehézfémeket, oldószermaradványokat vagy más ismeretlen vegyi anyagokat. Az is egy fokozott veszélyforrás, hogy mivel a HHC-t laboratóriumban állítják elő, a gyártási folyamat során használt vegyi anyagok maradványai bekerülhetnek a végtermékbe, amelyek mérgező hatásúak lehetnek.

 

Forrás:

HHC: What is Hexahydrocannabinol and Is It Safe? – Eir Health

Does HHC Get You High? Effects, Safety, Legality

Major warning as vapes with cannabinoids ‘causing psychosis’ in children as young as 13 | The Irish Sun