A modafinil nevű okosdrog egy vényköteles gyógyszer (elsősorban Provigil néven találkozhatunk vele), amelyet az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) engedélyezett a narkolepszia, az alvási apnoe és a műszakos alvászavar kezelésére. A vegyület olyan gyógyszerekhez hasonlítható, mint az Adderall és a Ritalin (figyelemhiányos hiperaktivitási-zavar és narkolepszia kezelésére használt gyógyszerek), amelyeket szintén gyakran használnak egészséges személyek rekreációs céllal a koncentráció javítására. A modafinil lényegében egy stimuláns, így hatása a kokainéhoz és az amfetaminokhoz hasonló. Növeli az éberséget és az ezt szabályozó vegyi anyagok szintjét az agyban. Ezenfelül képes fokozni a kognitív funkciókat, beleértve a memória, a koncentráció és az általános szellemi teljesítmény javítását. Fiziológiai szempontból a modafinil növeli a vérnyomást és a nyugalmi szívfrekvenciát. A pontos hatásmechanizmus azonban még további kutatásokat igényel (2).
Később kiderült, hogy a modafinilben a fentebb felsoroltaknál is több potenciál lehet. Számos felhasználási lehetőséggel kapcsolatban jelenleg is zajlanak a kutatások. Figyelemhiányos hiperaktivitási zavar, rákkal és sclerosis multiplexel kapcsolatos fáradtság, illetve kokainfüggőség kezelésére történő alkalmazását is vizsgálják. A hatékonyságra vonatkozó eredmények azonban egyelőre vegyesek (3). Kimutatták továbbá, hogy normalizálja a kognitív funkciókat alváshiányos populációkban (ami kis túlzással manapság már mindenkit érint), és a Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó űrhajósok, valamint a fegyveres erők hosszú távú küldetéseken részt vevő tagjai számára a legmegfelelőbb gyógyszer. Ezenfelül csak hab a tortán, hogy a legtöbb kutatás szerint a modafinil függőséget okozó potenciálja rendkívül alacsony (4).
Mindezek alapján a modafinil valóban a munkaalkoholisták csodaszerének tűnhet, amivel a maximumot hozhatjuk ki magunkból, akár alvásmegvonás mellett is. A gyógyszerrel történő visszaélés azonban számos mellékhatáshoz vezethet, többek között fejfájáshoz, hányingerhez, étvágycsökkenéshez, szorongáshoz, álmatlansághoz és szapora vagy szabálytalan szívveréshez. Ritka esetekben a modafinil súlyos mellékhatásokat is okozhat, például súlyos allergiás reakciókat: Stevens-Johnson-szindrómát és toxikus epidermális nekrolízist (3). Habár a legtöbb jelentésben a modafinilről azt mondják, hogy – az amfetaminnal és származékaival ellentétben – a dopaminerg rendszertől független mechanizmusok révén hat, így nem okoz függőséget. Néhány újabb tanulmány azonban arról számol be, hogy a modafinil a dopaminreceptorokhoz is kötődik, és befolyásolja a dopamin felvételét, így a szer hosszútávú hatásai további vizsgálatokat igényelnek (5).