Az ellenőrzött forrásból származó információk hiányában a fiatalok körében gyakran előkerül az MDMA valamilyen formában. Hozzájutni könnyű, a tablettát elrejteni vagy becsempészni egy buliba pedig olcsóbb megoldásnak tűnhet az alkoholfogyasztásnál. Az egészségkárosodás pedig elmaradhatatlan, hosszú távon súlyos következményekkel jár.
A Molly, tehát az MDMA (3,4 metiléndioxi-N-metil-amfetamin), vagy másik nevén ecstasy egy szintetikus anyag, amelynek hatása egy stimulánshoz és hallucinogénhez hasonlít. A fiatal, 12 és 17 év közötti kábítószer-fogyasztóknál gyakori a használata, de túlnyomórészt 18–21 év között nyúlnak a legtöbben a szerhez. Rave- és elektronikus zenerajongóknál hirdetik, bulikon, fesztiválokon elterjedt, az Euphoria című HBO által sugározott sorozatban is megjelent.
A Molly és az ecstasy között a különbség a fizikai tulajdonságból adódik. Eredetileg a depresszió kezelésére szolgáló gyógyszer hatóanyagaként fejlesztették ki, a mai Molly azonban nem MDMA, hanem laboratóriumi vegyszerek mérgező keverékévé vált az Egyesült Államok Kábítószerellenőrzési Hivatala (US Drug Enforcement Administration) szerint. A piszkosfehér por vagy kristály nem tablettázható fizikai tulajdonságai miatt, ezért általában kapszulába töltik, így sok töltő- és kötőanyagot tartalmaz. A DEA szerint New York-államban az elmúlt négy évben lefoglalt Mollyknak csak 13%-a tartalmazott MDMA-t, és még ezt a csekély mennyiséget is más drogokkal keverték. Megtalálható még ezekben a Mollykban a metilon (MDMA-hoz hasonló partidrog/stimuláns), az MDPV (krokodil droghoz hasonló tünetek kísérik, tüdőtályogot és szívhártyagyulladást okozhat, intenzív hallucinációs, pörgős élményt nyújt, amelyet skizoid, tudathasadásos, rettegő állapot kísér.), a 4-MEC (viszonylag új szer, hosszútávú hatásáról keveset tudni), a 4-MMC (kábítószer-stimuláns, ami az amfetaminok és katinonok osztályába sorolható), valamint a pentedrone (szintetikus stimuláns, „fürdősók” alkotórésze). A „fürdősó” esetében nem a kádba beledobható illatos, pezsgős golyóról van szó, hanem hasonló vegyi anyagok egy csoportját (keverékét) alkotó, hallucinációkat kiváltó szintetikus drogról. Mivel többféle anyagot kevernek össze és a csomagolás általában hasonló, a vásárló nem tudhatja, mit rejt a zsákbamacska. A fehértől barna színig terjedő port zacskóban, fóliacsomagolásban, tablettaként vagy kapszulaként árusítják. (1,3,4,5)
A Molly hatásai közé tartozik a szapora szívverés, magas vérnyomás, érszűkület, izzadás, továbbá a testhőmérséklet szabályozását is megakadályozhatja. A szívbetegségek nem csak az „öregedő” felnőtteknél jelentenek problémát, a fiataloknál is nagyobb a kockázat a kialakulásukra. Akár hosszantartó pánikrohamot, pszichózist, görcsrohamokat is előidézhet a használata. A Molly három neurotranszmitter szintjét (ingerület-átvivő anyag/kémiai hírvivő molekulák, melyek feladata, hogy egyik idegsejttől a másikig, illetve az izom- vagy mirigysejtekig a szinapszison „átúszva” üzenetet szállítsanak) serkenti. A dopamin, melynek hatása a reward (jutalmazó) központokon keresztül megemelkedett energiaszintben jelenik meg. A noradrenalin növeli a pulzust és a vérnyomást, szerotonin pedig befolyásolja a hangulatot, étvágyat, alvási ritmust, de olyan hormonokra is hatással van, amelyek a szexuális aktivitást is módosíthatják. Pszichiátriai készítményekkel, különösen monoamin-oxidáz (MAO) gátlókkal történő együtt szedése veszélyes, erős szerotonin-szindrómát válthat ki, amely remegéssel, izzadással, görcsökkel, hányással, hasmenéssel, vese- és légzési elégtelenséggel, továbbá súlyos véralvadási zavarral jár – kezeletlenül kómát okoz.
A tünetek eltérőek lehetnek, de általános az izzadás, az állkapocs összeszorítása, erőszakos és bizarr viselkedés. A szer használata után depresszió tünetei jelentkeznek, akár hosszabb ideig még az ágyból sem tud kikelni az illető.(1,2,5,6) Hosszú távú és tartós fogyasztása több negatív következménnyel jár: a retrospektív emlékezet, a szociális intelligencia és a problémamegoldási kognitív képességek is károkat szenvednek. A használatot követő héten irritált, impulzív, agresszív lehet a használó, illetve alvászavarokkal, étvágycsökkenéssel, memória- és figyelemzavarral, a libidó csökkenésével küzdhet meg. A kutatások azt bizonyítják, hogy a Molly használata addikciót okoz. A nagy adagban fogyasztott MDMA hirtelen megemelkedő testhőmérséklethez vezethet, amely eredményezhet máj-, vese- vagy szívelégtelenséget, sőt, akár halált is. A testhőmérséklet 41-42 fokosra is melegedhet, egyesek a túlmelegedés kompenzálására túl sok vizet isznak, ezáltal „vízmérgezést” kapnak. A vese nátriumkiválasztó képességét meghaladja az elfogyasztott víz mennyisége, így hyponatraemia alakul ki. Súlyos tüneteket okoz, akár tüdővizenyő léphet fel. Folyadék halmozódhat fel a mellhártya rétegei között vagy a szívburokban, esetleg a hasüregben. Súlyosabb esetben izomgörcs, eszméletvesztés és kóma, majd halál állhat be. Különösen veszélyes a túlmelegedés, ez a leggyakoribb oka az ecstasyhoz köthető haláleseteknek. Egy zsúfolt szórakozóhelyen, órákon át táncolva, alkoholfogyasztással akár szívinfarktusig is bulizhatja magát a szerhasználó.
Ezt a szert egy német gyógyszeripari vállalat (Merck) fejlesztette ki 1912-ben fogyasztószerként, de az 1970-es években vált népszerűvé, amikor a pszichiáterek elkezdték a pszichoterápiában használni anélkül, hogy klinikai kísérleteket végeztek volna, illetve elfogadta volna az USA Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA). Az általa kiváltott euforikus és hallucinogén hatások miatt gyorsan népszerűvé vált a bulizók körében. Az MDMA-t az FDA 1985-ben illegális szernek minősítette, amelynek nincs ismert orvosi haszna (2).
Mollyt fogyasztani olyan, mint orosz rulettezni, sosem lehet tudni pontosan, mi van a csomagban. A mennyiség, az összetevők listája folyamatosan változik, az előállítás pedig nem ellenőrzött, leggyakrabban illegális kínai laboratóriumokban zajlik. A vegyszer útját nehéz nyomon követni, amint felfedeznek egy új vegyületet és betiltják, piacra kerül egy másik helyette. A tévedés lehetősége óriási, sok halálesetet okozhat a „mollyzás”. Sokan még azt sem tudják, hogy a Molly és az ecstasy ugyanaz, csak más formában kerülnek a szerhasználók kezébe (2, 4).
A kórházi ellátásra szorulók aránya is folyamatosan nő, 2005 és 2011 között az ecstasy használata miatt sürgősségi osztályra helyezések száma 4460-ról 10176-ra nőtt a 21 éven aluliak körében az Egyesült Államokban (7). A „hallucinogén amfetaminok” (pl. MDMA) használatához kapcsolódó mérgezések száma az USA-ban a 2009 és 2013 közötti időszakban 2057-ről 2514-re emelkedett (8).
A technológia segítségével akár online prevenciós programok is segíthetnek a függőség kezelésében. Ausztráliában végeztek egy kutatást iskoláskorú fiatalok körében, a diákok online felületen tájékozódhattak az MDMA és egyéb drogok hatásairól. A program csökkentette a diákok szándékát, hogy illegális szerekhez nyúljanak (11).
Az itthoni helyzet sem fényesebb, idén nyáron mintegy 13 tonnányi PMK-etil-glicidátot foglaltak le a magyar hatóságok, amely az MDMA előállításához szükséges vegyi anyag (10).
Az ellenőrzött forrásból származó információk hiányában a fiatalok körében gyakran előkerül az MDMA valamilyen formában. Hozzájutni könnyű, a tablettát elrejteni vagy becsempészni egy buliba pedig olcsóbb megoldásnak tűnhet az alkoholfogyasztásnál. Hatása egészen hajnalig kitarthat, nem lesz éhes sem tőle a szerfogyasztó. Entaktogén (társas kapcsolatokat segítő) jellege miatt még a társaságba való illeszkedést is elősegíti, a használata akár „menőnek” is számíthat a fiatalok körében. Az egészségkárosodás pedig elmaradhatatlan, hosszú távon súlyos következményekkel jár. A motiváció és a tanulási képesség csökkenése, a memóriára gyakorolt negatív hatás az iskolai eredmények romlásához vezethet. A használat után következő lehangoltság, érzelmi sivárság ellen a hangulat helyrebillentésének legkönnyebb módja egy újabb adag „belövése”. A buli tovább tart, a függőséghez vezető úton pedig teljes gőzzel halad a szerhasználó.
Felhasznált irodalom:
- „MDMA (Ecstasy/Molly) DrugFacts.” National Institute on Drug Abuse, 15 Jun. 2020, https://nida.nih.gov/publications/drugfacts/mdma-ecstasymolly
- CNN-Health: 9 things everyone should know about the drug Molly
- Colbert R, Hughes S. Evenings with Molly: Adult Couples’ Use of MDMA for Relationship Enhancement. Cult Med Psychiatry. 2023 Mar;47(1):252-270. doi: 10.1007/s11013-021-09764-z. Epub 2022 Jan 15. PMID: 35031922.
- Palamar JJ. What’s in a Name? Correlates of Ecstasy Users Knowing or Agreeing that Molly is Ecstasy/MDMA. J Psychoactive Drugs. 2018 Jan-Mar;50(1):88-93. doi: 10.1080/02791072.2017.1369200. Epub 2017 Sep 22. PMID: 28937933; PMCID: PMC5862755.
- Krotulski AJ, Mohr ALA, Fogarty MF, Logan BK. The Detection of Novel Stimulants in Oral Fluid from Users Reporting Ecstasy, Molly and MDMA Ingestion. J Anal Toxicol. 2018 Oct 1;42(8):544-553. doi: 10.1093/jat/bky051. PMID: 30371847.
- Palamar, J. J., Salomone, A., Vincenti, M., & Cleland, C. M. (2016). Detection of “bath salts” and other novel psychoactive substances in hair samples of ecstasy/MDMA/“Molly” users. Drug and Alcohol Dependence, 161, 200–205. doi:10.1016/j.drugalcdep.2016.02.001
- Substance Abuse and Mental Health Services Administration, 2013a
- Bronstein et al., 2010, 2009 annual report of the American Association of Poison Control Centers’ National Poison Data System, Clin. Toxicol., 48 (2010), pp. 979-1178
- Egészségvonal-MDMA
- Portfolio- Gigantikus drogfogást jelentett a magyar rendőrség: 480 milliárd forintnyi ecstasy-prekurzort csaptak le a hatóságok
- Champion KE, Newton NC, Stapinski LA, Teesson M. Effectiveness of a universal Internet-based prevention program for ecstasy and new psychoactive substances: a cluster randomised controlled trial. Addict Abingdon Engl. February 2016. doi:10.1111/add.13345.