Olvasási idő: 7 perc

Negatív életesemények és a drogfüggőség kapcsolata (II. rész)

Szerző
Zilahi Eszter
Dátum
2025.01.02.
A szenvedélybetegségek nem csupán az egyén életét befolyásolják, hanem hatásuk gyakran generációkon átívelő. Az addiktív viselkedés, a trauma és a környezet közötti összefüggések megértése kulcsfontosságú a megelőzés és a kezelés hatékonyabb megközelítése érdekében.

Az epigenetikai kutatások, a reziliencia koncepciója és a trauma pszichológiai vonatkozásai olyan tényezők, amelyek együttesen befolyásolják a szenvedélybetegségek öröklődését és a társadalomra gyakorolt hatásukat. Az addiktív viselkedés hátterében biológiai és környezeti tényezők bonyolult összjátéka áll. Az epigenetika azt vizsgálja, hogyan hatnak a környezeti tényezők – például a stressz vagy a drogokkal való érintkezés – a gének működésére anélkül, hogy megváltoztatnák a DNS szekvenciáját. Kutatások kimutatták, hogy a drogok epigenetikai változásokat okozhatnak az agy bizonyos területein, különösen azokban a régiókban, amelyek a jutalmazási rendszert és a viselkedésszabályozást érintik. Ezek a változások befolyásolhatják az érzelmi reakciókat és a döntéshozatalt, növelve a szenvedélybetegség kialakulásának kockázatát nemcsak az érintett egyénnél, hanem utódainál is. Az epigenetikai hatások generációról generációra továbbadódhatnak, így egy szenvedélybeteg szülő gyermekei is nagyobb kockázattal nézhetnek szembe, még akkor is, ha közvetlenül nem találkoznak drogokkal.

A transzgenerációs öröklődés folyamata nem kizárólag genetikai, hanem pszichológiai tényezőket is magában foglal. A szülők viselkedése és a családi légkör nagymértékben formálhatja a gyermek érzelmi és mentális fejlődését. Egy olyan közeg, ahol a szenvedélybetegség mindennapos, gyakran kiszámíthatatlan és stresszes környezetet teremt, ami hosszú távú következményekkel járhat a gyermekekre nézve. Az ilyen családokban felnövő gyermekek gyakran küzdenek alacsony önértékeléssel, szorongással vagy depresszióval, ami tovább növeli a szenvedélybetegség kialakulásának valószínűségét.

Mindazonáltal, nem minden gyermek, aki szenvedélybeteg családban nő fel, válik maga is szenvedélybeteggé. A reziliencia, azaz az alkalmazkodóképesség, kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy egyesek képesek megküzdeni a nehézségekkel és pozitív fejlődési utat találni. A kutatások szerint a rezilienciát számos tényező erősítheti: a szoros szociális kapcsolatok, a támogató tanárok és mentorok, a tanulmányi sikerélmények, valamint a jövőbe vetett hit mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az érintett gyermekek ne ismételjék meg szüleik mintázatait. Kiemelkedően fontos a megfelelő támogatói rendszer kialakítása, amely megerősíti az érintettek önbizalmát és motivációját a nehézségekkel való szembenézésben.

A trauma, különösen a gyermekkori traumák, szintén jelentős szerepet játszanak a szenvedélybetegségek kialakulásában és fennmaradásában. Dr. Máté Gábor szerint a trauma nem egyszerűen az az esemény, amely bekövetkezik, hanem az a mód, ahogyan az egyén belső rendszere reagál rá. A tartós stressz, a fizikai vagy érzelmi bántalmazás, illetve az elhanyagolás maradandó nyomot hagyhat az érzelmi feldolgozás képességében. Az érintettek gyakran keresnek megküzdési mechanizmusokat, amelyek rövid távon enyhítik a fájdalmukat, de hosszú távon további problémákat okozhatnak – például alkohol- vagy drogfüggőség formájában.

Az epigenetikai kutatások alapján a trauma nemcsak az érintett egyén pszichológiai és fiziológiai működését változtatja meg, hanem ezek a hatások generációkon keresztül továbbadhatók. Ez részben magyarázza, hogy a szenvedélybetegségre való hajlam miért halmozódhat bizonyos családokban. Azonban a megfelelő beavatkozások – mint például a pszichoterápia, a trauma-feldolgozó programok vagy a támogató közösségek – segíthetnek megtörni ezt a ciklust.

A szenvedélybetegségek megelőzése és kezelése során fontos a társadalom különböző szintjeinek bevonása. A családok támogatása, az oktatási intézmények érzékenyítése, valamint a közösségi alapú megelőzési programok mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy csökkenjen a szenvedélybetegségek előfordulása és hatása. A pozitív szülői minták megerősítése, a gyermekek érzelmi és mentális egészségének támogatása, valamint a közösségi összefogás mind elengedhetetlen elemei a sikeres prevenciós és intervenciós stratégiáknak.

Összességében a szenvedélybetegségek transzgenerációs öröklődése és a trauma hatásainak megértése és kezelése összetett, de elengedhetetlen feladat. Az epigenetikai kutatások, a reziliencia megerősítése és a trauma gyógyítása mind olyan területek, amelyek központi szerepet játszanak ebben a folyamatban. Egy átfogó és integrált megközelítés, amely figyelembe veszi a biológiai, pszichológiai és szociális tényezőket, nemcsak az egyének, hanem a társadalom egészének javát szolgálja. Csak így érhetjük el, hogy a szenvedélybetegség terhe csökkenjen, és az érintett családok és közösségek új reményekkel nézhessenek a jövőbe.

Forrás:

Mechanisms of transgenerational inheritance of addictive-like behaviors – ScienceDirect

Könyv: Újraépített életek (Békési Tímea – Kassai Szilvia)

Resilience among youth growing up in substance-abusing families – PubMed

A trauma bölcsessége – Dr. Máté Gábor tanítása a filmvásznon – Mindset Pszichológia

Mechanisms of transgenerational inheritance of addictive-like behaviors – ScienceDirect

 

További elemzéseink, amelyek érdekelhetik

2020.10.21
6 perc olvasási idő
Dizájner drogok használatának szankcionálása Magyarországon
Az elúlt tíz év büntetőjogi reakciói
2020.10.21
3 perc olvasási idő
Kérsz egy slukkot? – ez vár rád, ha drogot találnak nálad!
A kábítószer használat szankcionálása 
2020.10.17
8 perc olvasási idő
Hogyan érhetjük el a megváltozott tudati állapotot szermentesen?
A megváltozott tudati állapotok jelenségvilága végtelenül gazdag, érdemes megismerni, azonban fontos tisztában lennünk vele, hogy ez szerhasználat nélkül is elérhető!