Sokáig azt gondolhattuk, hogy a kábítószerekhez kapcsolódó bűnözés és erőszak elsősorban Latin-Amerikát érinti, Európába nem kell bandaháborúkról vagy ezek során elkövetett bűncselekmények civil áldozatairól beszámolnunk. Sajnos a jelenlegi tendencia azt mutatja, hogy a kábítószerek erőteljes terjedése, ezek egyre nagyobb számban történő Európába jutása az előbb említett következményeket eredményezte.
Az Európai Rendőrségi Hivatal (EUROPOL), illetve a Kábítószer és Kábítószer-függőség Európai Megfigyelő Központja (EMCDDA) már a 2022. májusi, európai kábítószer piaci elemzésében arra hívta fel a figyelmet, hogy Európa szerepe a nemzetközi kábítószer-termelésben és -kereskedelemben egyaránt változni fog az elkövetkezendő években (1). Nemzetközi szervezetek legújabb elemzései, melyek lefedik az egész ellátási lánc aktuális trendjeit, rámutatnak arra, hogy a hatóságok aggodalma nem alaptalan, ugyanis Európa egyre inkább fontossá válik az illegális kábítószer piac számára.
Általánosságban mondható, hogy a kábítószer-kereskedelem egy összetett kérdés és számos tényező járul hozzá az európai piac fejlődéséhez. Maga a kábítószer-kereskedelem egy globális üzlet, amely a szervezett bűnözésből származó összes nyereség ötödét hozza átlagosan (2). Mivel illegális üzletről beszélünk, így ennek veszélyei sem alul értékelendők. A folyamatosan bővülő piaci igények érdekében, a kábítószerek felhasználása és kereskedelme is szüntelenül változik és egyre bonyolultabb technikai és szervezeti fejlesztések mennek végbe ennek érdekében. Ha régi olasz maffia filmeken nőttünk fel, akkor azt gondolhatjuk, hogy ezek a szervezetek klasszikus hierarchikus felépítésben működnek. Napjainkban azonban ez már nem így van. A szervezett bűnözői csoportok tekintetében folyamatos diverzifikálódás, specializálódás, illetve horizontális expanzió figyelhető meg. Jelenleg ezek a csoportok összetett kapcsolati hálóból állnak, illetve a cél- és tranzitországokban jelen lévő helyi szervezett bűnözői bandákra támaszkodva végzik tevékenységüket. Ez az oka annak, hogy Európában is megnövekedett a számuk, különösen Hollandia, Belgium és Németország északi területén.
A kábítószerrel való visszaélés egy olyan probléma, amely a világ minden szegletét érinti, így Európa sem kivétel ez alól. A tiltott kábítószerek iránti kereslet az évek során egyre nőtt Európában, kimutatások szerint az európai polgárok évente több tízmilliárd eurót költenek tiltott szerekre (3). Ennek a jelentős kereskedelmi növekedésnek okai között találjuk a változó társadalmi hozzáállást, az európai piacon elérhető magas haszonkulcsot, a stratégiailag fontos földrajzi elhelyezkedést, valamint a kevésbé erős és hatékony bűnüldözési szervek hiányát. Amikor valaki illegális szerekhez nyúl, azt a feketepiacról szerzi be. Aki ezeknek a szereknek a használatával él az közvetetten hozzájárul a kábítószer-kereskedelem által előidézett rendkívül jövedelmező, ám igen erőszakos üzlethez.
A kábítószer iránti kereslet olyan piacot teremt, amely rendkívül sok hasznot hoz az ezzel való kereskedők számára, akik bármit megtesznek annak érdekében, hogy azt fenntartsák, beleértve az erőszakot, a megfélemlítést és a piacért folyó harcokat is. Az ezzel foglalkozó kábítószer-kereskedő szervezetek gyakran a bűnözés más formáiban is részt vesznek, például pénzmosásban, vesztegetéekben, zsarolásban vagy fegyverkereskedelemben, ami szintén erőszakhoz vezet. Emellett hozzájárulhatnak kormányzati intézmények korrupciójához is, ami tovább súlyosbítja a problémát (4).
Egyre több külföldi hírportálon és tanulmányban olvashatunk olyanokat, hogy: Hollandia az új „narco állam”, ami sajnos nem egy kattintásvadász cím. Maga a szó jelentésében egy olyan nemzetállamot mutat, melynek kormányába, igazságszolgáltatásába és hadseregébe ténylegesen beszivárogtak a kábítószer-kereskedelemmel foglalkozó bűnözői szervezetek. Ugyan ez újságírói kifejezés, azonban többször használták már például Kolumbia, Mexikó, Suriname leírásának vonatkozásában is. 2018-ban a Holland Rendőrszövetség közleményében arra figyelmeztetett, hogy Hollandia kezd hasonlítani egy ilyen, a fentebb leírt kábítószer-államra, ahol a rendőrség nem képes felvenni a harcot a párhuzamos gazdaság kialakulásával (5).
Az utóbbi években Hollandia, Belgiummal együtt, a tiltott kábítószerekkel kapcsolatos tevékenységek egyik fő központjává vált Európában, a – főleg – szintetikus kábítószerek előállításától kezdve, a heroin és a kokain tranzitjáig, feldolgozásáig és forgalmazásáig. A jelenleg gyártott és Hollandiából exportált kábítószerek listáján szerepel a kannabisz, a szintetikus kábítószerek, az ecstasy és a metamfetamin, a kokain, valamint a heroin is.