Olvasási idő: 5 perc

Van egy határ

Szerző
Téglásy Kristóf
Dátum
2024.09.10.

 

Ha ezzel az a cél, hogy a Drogkutató Intézetet, vagy annak bármelyik munkatársát megfélemlítsék, el kell szomorítsam a klaviatúra árnyéka mögé bújó „bátor” kommentelőket. Nem fog menni. Azonban minden olyan megnyilvánulásnak jogi következménye lesz, amely munkatársaink személye vagy tevékenysége irányában, gyűlöletkeltő, sőt fenyegető megnyilvánulással jár. 

Jelen írásunkat nem a tudományos eredmények disszeminálása, vagy a mindennapos, aktuális eseményekre való reagálás ihlette. A Drogkutató Intézet hozzá van szokva, hogy egy maroknyi, ám annál hangosabb, főleg a social médiában jelenlévő kisebbség célkeresztjében van. Ennek semmi alapja nincs, sőt tulajdonképpen még pozitívumként is fel tudjuk fogni, hiszen semmilyen tudományos, szakmai vagy a „józanész” diktálta érv alapján nem vitatkoznak velünk. Viszont fröcsögő, gyűlölködő, kritikán aluli minőségű hozzászólások tömkelegét zúdítják ránk, ami számunkra csak azt jelenti, hogy valamit jól csinálunk. Azonban most kénytelenek vagyunk megállni egy pillanatra és szóvá tenni a jelenséget két okból.

A honlapunkon publikáltunk egy cikket, ami egy nemzetközi tudományos kutatás eredményét volt hivatott bemutatni. A JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery című folyóirat egy augusztus elején publikált tanulmányában jelentek meg azok az eredmények, amelyeket mi is átvételre, szemlézésre érdemesnek ítéltünk. Több más nemzetközi és hazai online portál mellett, aminek még jelentősége lesz. A kutatás arról szólt, hogy a kannabiszhasználat összefügghet (sic!) a fej-nyaki rák kockázatával. A kutatás a TriNetX adatbázisából származó, 64 amerikai egészségügyi központ által 2004 és 2024 között gyűjtött adatokat elemezte. A több mint 4 millió ember közül körülbelül 116 000-nél diagnosztizáltak kannabiszhasználati rendellenességet 2004 és 2024 áprilisa között. Természetesen, mint minden anyagunk esetében, a szakma szabályai szerint, a honlapon publikált cikk alján is jeleztük azokat a nemzetközi forrásokat, amiket felhasználtunk. És akkor jöjjön az a két pont, aminek az esetében nem tudunk és nem is akarunk átlépni a valóságon.

Egyrészt a felénk, a honlapunkon érkező negatív kommentek szakmai (?) tartalma a kérdés. Talán pozitívumként, dicséretként is fel tudjuk fogni, hogy az általunk közölt tényeket sem szakmai, sem társadalompolitikai szempontból nem tudják támadni. Ez azt jelenti, hogy ami a credónkban áll, azaz minden megállapításunk validált és alátámasztott, teljes egészében meg tudjuk valósítani. Ugyanis, amit mi szemléztünk, az nem csak az általunk megjelölt nemzetközi fórumokon, de több, mint hét, hazai magyar nyelvű oldalon is megjelent, írásunkkal egyidőben, vagy azt megelőzően. Ezek között ugyanúgy megtalálható szakmai oldal, mint például a magyar onkológia honlapja (huon.hu; pharmaonline.hu; weborvos.hu), mint közéleti oldal (blikk.hu; velvet.hu), vagy politikai médium minkét oldalról (vg.hu;magyarhirlap.hu;kisalfold.hu). És csodák csodája, egy médium cikke alatt se jelentek meg elítélő, negatív, sőt gyűlölködő kommentek.

Itt kell rátérnünk a másik témára. A Drogkutató Intézet honlapján megjelent cikk alatt azonban megjelentek a szokásos kommentek. Tehát egyértelmű, hogy nem a cikk témája és/vagy szakmai tartalma generálta a gyűlölködő kommenteket. Nem is az az elvi ellentét, ami a kábítószerhasználatot hasznosnak és követendőnek beállító lobbi és a normális emberek, a droghasználatot ellenzők között fennáll. Hanem az elvakult gyűlölet, ami abból a frusztrációból ered, hogy szakmailag bizonyítottan káros annak a drognak a hatása, amit az ellenoldal olyan szívesen tenne a magyar hétköznapokban mindennapi valósággá. Ha ezzel az a cél, hogy a Drogkutató Intézetet, vagy annak bármelyik munkatárást megfélemlítsék, el kell szomorítsam a klaviatúra árnyéka mögé bújó „bátor” kommentelőket. Nem fog menni. Azonban minden olyan megnyilvánulásnak jogi következménye lesz, amely munkatársaink személye vagy tevékenysége irányában, gyűlöletkeltő, sőt fenyegető megnyilvánulással jár. Mindenki beazonosítható, ezt senki nem feledje el. És mindenkivel szemben meg fogjuk tenni a megfelelő jogi lépéseket.

 

 

További elemzéseink, amelyek érdekelhetik

2020.10.21
6 perc olvasási idő
Dizájner drogok használatának szankcionálása Magyarországon
Az elúlt tíz év büntetőjogi reakciói
2020.10.21
3 perc olvasási idő
Kérsz egy slukkot? – ez vár rád, ha drogot találnak nálad!
A kábítószer használat szankcionálása 
2020.10.17
8 perc olvasási idő
Hogyan érhetjük el a megváltozott tudati állapotot szermentesen?
A megváltozott tudati állapotok jelenségvilága végtelenül gazdag, érdemes megismerni, azonban fontos tisztában lennünk vele, hogy ez szerhasználat nélkül is elérhető!